Bank HSBC zatrudnił byłego szefa kontrwywiadu

PAP
opublikowano: 01-06-2013, 17:34

Były szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans wejdzie w skład zarządu jednego z największych banków świata HSBC. Jego zadaniem będzie zwalczanie przestępczości finansowej i uszczelnianie bankowych procedur.

Nominację Evansa, zgodnie z procedurą wymaganą przy zatrudnianiu byłych wysoko postawionych urzędników państwowych, zaaprobował komitet doradczy odpowiedzialny przed premierem – poinformowały w sobotę brytyjskie media.

Evans przepracował w MI5 ponad 30 lat. W służbie kontrwywiadowczej zajmował się m.in. zwalczaniem północnoirlandzkiego terroryzmu. Z funkcji dyrektora generalnego MI5, którą objął w 2007 roku, ustąpił w kwietniu bieżącego roku, a pracę dla HSBC ma rozpocząć w sierpniu. Będzie zarabiał 125 tys. funtów rocznie. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym.

Do zadań Evansa będzie należało m.in. kierowanie komórką kontroli wewnętrznej, zajmującą się identyfikowaniem luk umożliwiających przestępcom nielegalne operacje, jak np. pranie pieniędzy.

Evans ma współpracować m.in. z Billem Hughesem, byłym szefem brytyjskiej komórki ds. walki z przestępczością zorganizowaną, oraz Dave'em Hartnettem – do niedawna stałym sekretarzem brytyjskiej służby podatkowej.

W grudniu 2012 roku bank HSBC został ukarany przez władze USA grzywną w wysokości 1,9 mld dolarów za to, że pośredniczył w praniu pieniędzy meksykańskich gangów narkotykowych oraz za niestosowanie się do amerykańskich sankcji. W Wielkiej Brytanii przeciwko HSBC toczy się dochodzenie o manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane