Bank ogranicza seniorom wypłaty z bankomatów

DI, PAP
03-08-2010, 20:23

Bank ING w Belgii postanowił ograniczyć wypłaty pieniędzy z bankomatów dla klientów powyżej 60. roku życia do tysiąca euro tygodniowo. Decyzję argumentuje rosnącą liczbą ataków na ludzi starszych. Natychmiast podniosły się głosy oburzenia.

Z prośbą o wycofanie się z tej decyzji zwróciła się w wysłanym we wtorek liście do banku wicepremier i minister ds. równych szans Joelle Milquet. "Czy bank uważa wszystkie osoby powyżej 60. roku życia za niezdolne lub częściowo niezdolne do ochrony swoich dóbr? Takie ograniczenie wydaje się arbitralne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że osoby 60-letnie są wciąż aktywne zawodowo" - powiedziała mediom minister.

Oskarżając ING o dyskryminację osób starszych, zaprotestowało również Centrum ds. równych szans i walki z rasizmem CECLR oraz stowarzyszenia seniorów, w tym Senior Flex. "Podjęcie takiej decyzji wobec wszystkich osób, które mają 60 i więcej lat, to czysta dyskryminacja" - powiedziała we wtorek w radiu Bel-RTL przewodnicząca tego stowarzyszenia.

Tymczasem bank argumentuje swą decyzję rosnącą liczbą oszustw i ataków, których ofiarą padają zwłaszcza osoby starsze. W przypadku kradzieży to bank musi często zrekompensować stratę. "Ale tu nie chodzi o pieniądze" - zapewnił cytowany w mediach rzecznik ING.

Inne aktywne w kraju banki, jak BNP Paribas Fortis i Dexia, zapewniły we wtorek, że nie mają zamiaru iść w ślady ING. "Nie komentujemy inicjatyw innych banków. Nie mamy jednak zamiaru ograniczać wypłat w bankomatach dla osób powyżej 60. roku życia" - powiedział cytowany przez agencję prasową Belga rzecznik BNP Paribas Fortis, gdzie każdy klient niezależnie od wieku może wypłacić jednorazowo 625 euro. W Dexii ten limit wynosi 1 tys. euro dziennie i 5 tys. tygodniowo.

W liście do ING wicepremier Milquet przypomniała, że belgijskie prawo z 2007 roku zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek, a wszelkie wyjątki polagające na innym traktowaniu osób starszych muszą być uwarunkowane "obiektywnie uzasadnionym celem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bank ogranicza seniorom wypłaty z bankomatów