Bank Pocztowy planuje emisję obligacji

ISBNews
opublikowano: 15-03-2016, 14:30

Bank Pocztowy planuje emisję obligacji podporządkowanych na kwotę ok. 50 mln zł w II kwartale tego roku oraz publiczną emisję obligacji, skierowaną do klientów detalicznych.

W tym roku bank będzie rozmawiać z akcjonariuszami o kolejnym dokapitalizowaniu, które pozwoliłoby powrócić do kredytowania dużych firm oraz udzielania kredytów mieszkaniowych na znacznie większą skalę, poinformowali przedstawiciele banku.

"Jesteśmy aktywni na rynku obligacyjnym - 2015 rok zamknęliśmy saldem obligacji 503 mln zł, więc mamy ich więcej w obrocie niż inne banki i nadal chcemy być aktywni na tym rynku. Widzimy możliwość emisji obligacji podporządkowanych w drugim kwartale na ok. 50 mln zł.  Mamy program na łącznie 1 mld zł do 2020. Będziemy też chcieli podejść do emisji obligacji publicznych na rynku detalicznym" - powiedział wiceprezes Paweł Spławski podczas konferencji prasowej.

Nie wskazał, na jaką kwotę planowana jest emisja obligacji detalicznych, ale podkreślił, że celem banku jest budowa własnego grona obligatariuszy poprzez organizację regularnych emisji detalicznych.

Bank dokonał już wyboru doradcy prawnego i jest na etapie wyboru domu maklerskiego, który będzie dystrybuował obligacje. Wstępnie bank zakłada złożenie prospektu do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na II kw.  

W grudniu ub. roku akcjonariusze zdecydowali o ustanowieniu programu emisji obligacji własnych, w tym podporządkowanych i senioralnych na łączną maksymalną kwotę 1 mld zł.

Pod koniec ub. roku akcjonariusze Banku Pocztowego - Poczta Polska i PKO Bank Polski dokapitalizowali bank kwotą 60 mln zł, co pozwoliło na wzrost wskaźnika Tier 1 do poziomu 11,4% na koniec 2015 r.

"Jesteśmy gotowi do rozwoju banku z tym kapitałem, z którym weszliśmy w 2016 r. To nam daje możliwość wzrostu po stronie kredytowej. Jednak ze względu na zmiany regulacyjne, nowe wymogi kapitałowe będziemy rozmawiać w tym roku z akcjonariuszami na temat dodatkowego dokapitalizowania. Mamy plan, który zapewnia dynamiczniejszy rozwój, a dodatkowe pieniądze dałyby nam możliwość do powrotu do segmentu korporacji i mocniejszej sprzedaży kredytów hipotecznych" - powiedział prezes Szymon Midera podczas konferencji.

Prezes poinformował, że postępowanie dotyczące debiutu Banku Pocztowego na giełdzie zostało zawieszone, co daje możliwość powrotu na ścieżkę IPO w ciągu trzech lat.

"Nie zakładamy dokapitalizowania banku w tej formule w tym roku ze względu na sytuację na rynku kapitałowym. Patrzymy realnie na to, co dzieje się na giełdzie" - powiedział Midera.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Powstał w 1990 roku w Bydgoszczy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane