Bank Rosji mocno przyspieszył luzowanie monetarne

opublikowano: 25-10-2019, 18:29

Bank Rosji przyspieszył tempo luzowania monetarnego. W piątek obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, co jest raczej rzadko spotykanym rozwiązaniem. Instytucja rozważa dalsze obniżki po tym, jak inflacja wykazywała oznaki spadku znacznie poniżej celu na poziomie 4 proc.

Stopa benchmarkowa spadła z 7 do 6,5 proc. Bank Rosji obniżył prognozę inflacji na koniec roku do 3,2 -3,7 proc. i powiedział, że ryzyko dezinflacji przewyższa obecnie ryzyko proinflacyjne.

Bank Rosji
fot. Bloomberg

Władze monetarne  ostatnio zdecydowali się na obniżkę o 50 punktów bazowych prawie dwa lata temu. Rosja już trzykrotnie obniżyła stopy procentowe w tym roku, ale prezes banku centralnego Elvira Nabiullina stała się bardziej gołębia w zeszłym tygodniu, kiedy stwierdziła, że należy zrobić więcej, aby zapobiec przedłużającemu się okresowi niskiej inflacji. 

Decyzja Banku Rosji dodatkowo wzmocniła jeden z najsilniejszych wzrostów cen  obligacji na rynkach wschodzących w tym roku, doprowadzając rentowności do najniższych wartości od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Rentowności rublowych obligacji skarbowych z terminem zapadalności w 2027 r. spadły o 7 punktów bazowych do 6,48 proc. 

Bank Rosji podtrzymał całoroczną prognozę wzrostu na poziomie 0,8 -1,3 proc. i powiedział, że przyspieszenie w trzecim kwartale było spowodowane czynnikami przejściowymi. Według oświadczenia, globalne spowolnienie gospodarcze zmniejszyło popyt na rosyjski eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane