Czytasz dzięki

Bank Rosji nie zmienił poziomu stóp procentowych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-10-2020, 13:24

Podczas piątkowego posiedzenia, rosyjski bank centralny zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Zapewnił jednak, że nadal jest otwarty na ewentualną ich obniżkę, donosi Reuters.

Benchmarkowa stopa nadal więc kształtować się będzie na rekordowo niskim poziomie 4,25 proc. Decyzja pokryła się z oczekiwaniami większości analityków.

Bank Rosji
fot. Bloomberg

Jeśli sytuacja będzie rozwijała się zgodnie z przyjętym scenariuszem, rozważymy konieczność dalszej redukcji stawek procentowych podczas kolejnych posiedzeń – czytamy w komunikacie Banku Rosji.

Instytucja zaczęła obniżać cenę pieniądza na początku br. kiedy to rosyjska gospodarka dotknięta boleśnie została drastycznym spadkiem notowań ropy, głównego produktu eksportowego, na co nałożył się kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Bank Rosji prognozuje, że w 2020 r. gospodarka skurczy się o 4-5 proc. To nieco mniej niż zakładała wcześniejsza projekcja na poziomie 4,5-5,5 proc. W przyszłym roku PKB ma natomiast wzrosnąć od 3 do 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane