Bank? Tylko w ostateczności

MBE
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

Kredyt lub lokata? Przedsiębiorcy zgłaszają się po te produkty w ostateczności. I to zazwyczaj do jednego banku.

Ponad 30 proc. firm, które wzięły udział w ostatnim badaniu Rzetelnej Firmy, przyznało, że nie korzysta z żadnych dodatkowych produktów oferowanych przez banki.

Z sondażu „Banki w działalności polskiego biznesu”, przeprowadzonego wśród ponad tysiąca przedsiębiorców, wynika również, że aż 70 proc. z nich korzysta z usług wyłącznie jednego banku. Z dodatkowych usług bankowych, do których w badaniu zaliczono kredyty, lokaty, fundusze inwestycyjne i gwarancje bankowe, w ogóle nie korzysta 1/3 respondentów.

Pozostali decydują się najczęściej na takie instrumenty bankowe, które dostarczają im zastrzyku gotówki na prowadzenie działalności. 34 proc. firm zaciąga kredyty obrotowe, dzięki którym mogą finansować bieżące potrzeby. 18 proc. decyduje się na kredyt inwestycyjny na rozwój działalności, a co dziesiąty badany zakłada w banku lokatę.

— Widać wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy nie korzystają z oferty dodatkowych produktów bankowych. Może to wynikać z ograniczonego zaufania, jakim banki darzą sektor MSP. Liczne obostrzenia i przewlekłe procedury zniechęcają przedsiębiorców. Wolą oszczędzić sobie czas i nerwy, ograniczając korzystanie z usług banku do niezbędnego minimum.

Niestety, taka sytuacja szkodzi przedsiębiorcom, którzy mają ograniczony dostęp do zasobów finansowych, samym bankom, które nie mogą czerpać zysków z obsługi instrumentów finansowych, a przede wszystkim dynamice rozwoju gospodarczego — komentuje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Badanie wykazało też, że przedsiębiorcy najczęściej korzystają z usług tylko jednego banku. Przyznało się do tego aż 70 proc. respondentów.

Tylko co trzecie przedsiębiorstwo wybiera odpowiednie dla siebie instrumenty finansowe oferowane przez więcej niż jeden bank. Właściciele firm najczęściej starają się korzystać z usług tych instytucji, które są im znane i w ich ocenie — sprawdzone.

Do dużych banków, najczęściej wybieranych przez sektor MSP, należą PKO BP — z jego usług korzysta 20 proc. badanych i Pekao, którego klientem jest co dziesiąte przedsiębiorstwo. Z oferty banków spółdzielczych korzysta 13 proc. polskich przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu