Bank UBS pociągnął w dół indeksy w Europie

PROCHEM S.A.
18-02-2003, 09:49

LONDYN (Reuters) - Wtorkowe sesje w Europie rozpoczęły się od niewielkich zniżek, a indeksy w dół pociągnął największy szwajcarski bank UBS, który zanotował większą niż oczekiwano stratę i przedstawił pesymistyczną prognozę na 2003 rok.

UBS dołączył tym samym do długiej listy spółek, które przedstawiają bardzo ostrożne prognozy motywując to napiętą sytuacją geopolityczną na świecie.

"Inwestorzy dostają coraz więcej słabych wyników za 2002 rok i pesymistycznych prognoz na rok obecny. Stan ten będzie jednak trwał do definitywnego rozwiązania konfliktu w Iraku" - powiedział Gert de Mesure ze spółki Delta Lloyds Securities.

Inwestorzy z dużą uwagą obserwują rozwój wydarzeń wokół Iraku. USA i Wielka Brytania naciskają na Radę Bezpieczeństwa ONZ, by ta wydała drugą rezolucję w tej sprawie. Z kolei Unia Europejska (UE) wydała wczoraj pierwsze wspólne oświadczenie w sprawie Iraku, w którym mówi, że użycie siły wobec Bagdadu jest ostatecznym rozwiązaniem.

"Dla rynku to dobry sygnał, że przywódcy UE mówią jednym głosem i szukają dyplomatycznego wyjścia z kryzysu" - powiedział de Mesure.

UBS, jeden z największych i najbardziej konserwatywnych europejskich banków podał, że jego strata netto w czwartym kwartale wyniosła 101 milionów franków szwajcarskich, co jest wynikiem nieco gorszym od oczekiwanego.

Spółka podała też, że nie spodziewa się szybkiego ożywienia na rynku, a warunki ekonomiczne pozostają nieprzewidywalne. Kurs UBS spadł o 3,2 procent.

Uwagę inwestorów przykuł też sektor motoryzacyjny. Według źródeł branżowych, podwyższenie kapitału o około 2,5 miliarda euro planuje włoski Fiat. Według innych źródeł Volkswagen, największy europejski producent samochodów osiągnął w minionym roku zysk brutto zgodny z oczekiwaniami.

W sektorze medialnym akcje Reutera spadły o siedem procent, ponieważ spółka odnotowała w ubiegłym roku największą w swojej historii stratę netto i zapowiedziała zwolnienie 3.000 osób.

Na dalszy przebieg sesji wpływ może mieć publikacja niemieckiego indeksu ZEW, obrazującego nastroje w największej gospodarce strefy euro. Indeks zostanie opublikowany o godzinie 11.00. Według analityków indeks spadnie w lutym do 8,9 punktu z 14,0 punktu w styczniu.

Do godziny 9.42 indeks Eurotop 300 spadł o 0,24 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 0,28 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Adrian Krajewski; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank UBS pociągnął w dół indeksy w Europie