Banki bardziej elastyczne

AZA
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Dobra wiadomość dla nabywców mieszkań. Kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne.

Dobra wiadomość dla nabywców mieszkań. Kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne.

Sześć banków obniżyło w ostatnich tygodniach wkład własny, wymagany do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. To oznaka liberalizacji polityki banków.

Wśród instytucji, które zdecydowały się na ten krok są: mBank i Multibank, PKO BP, Raiffeisen, ING oraz Pekao BH. Dodatkowo, jak wynika z danych firmy Home Broker, Getin Noble Bank obniżył wymagany wkład dla pożyczki hipotecznej.

W Multibanku i mBanku można dziś pożyczyć kwotę na 110 proc. wartości nieruchomości. Dla porównania w Pekao BPH do 100 proc., a w ING na 90 proc. Inne sygnały świadczące o zmianie nastawienia banków w stosunku do klientów to powrót kredytów w walutach i finansowania mieszkań w fazie budowy.

Home Broker sprawdził w poszczególnych bankach, jaka jest maksymalna wartość mieszkania, którą można kupić posiłkując się kredytem. Firma założyła, że o kredyt ubiega się małżeństwo, które osiąga dochód na poziomie 5 tys. zł netto, wychowuje jedno dziecko i ma oszczędności rzędu 91 tys. zł.

Wnioski? Najdroższy jest kredyt z Polbanku. Drugie miejsce zajmuje Bank Ochrony Środowiska, a trzecie Raiffeisen. Najtańszych pożyczek udziela ją natomiast Deutsche Bank, mBank, Multibank oraz Allianz Bank.

Z danych Home Broker wynika ponadto, że wybierając kredyt w banku, który finansuje zakup całej nieruchomości kredytobiorca musi się liczyć tym, że będzie go stać na tańsze mieszkanie, niż w przypadku, gdy wybierze bank wymagający wkładu własnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu