Banki centralne w centrum uwagi

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 03-09-2014, 00:00

Komentarz walutowy

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla notowań euro do dolara będzie czwartkowe posiedzenie rady EBC, ze względu na spekulacje, że prezes Mario Draghi może zdecydować się na zainicjowanie programu tzw. luzowania ilościowego.

Miałby on wesprzeć wyraźnie spowalniającą gospodarkę strefy euro i zwiększyć inflację, która obecnie nosi znamiona średnioterminowej… deflacji. W Polsce już dziś poznamy decyzję RPP o poziomie stóp procentowych. Większość uczestników rynku zakłada, że stopy pozostaną na dotychczasowych poziomie, ale pilnie śledzona będzie konferencja po posiedzeniu, na której dowiemy się, kiedy należy spodziewać się obniżki ceny pieniądza.

Inwestorzy i analitycy obstawiają cięcie o 25-50 pkt. baz. w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Teoretycznie taka decyzja ze strony RPP powinna mieć negatywny wpływ na złotego, jednak w obecnym układzie wydaje się, że rynek wycenia już obniżenie stóp, co widać m.in. po kontraktach FRA oraz wycenie polskiego długu.

Nie oznacza to jednak, że możemy liczyć na mocniejsze odreagowanie na złotym, gdyż główny czynnik wywierający presję podażową (Ukraina) pozostaje wciąż w centrum uwagi inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Polecane