Czytasz dzięki

Banki centralne zawiodły inwestorów

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 16-06-2016, 22:00

Gołębia retoryka Fedu tym razem nie przypadła inwestorom do gustu. W tle czai się też brexit, a to dla rynków mieszanka wybuchowa.

W czwartek złoty osłabiał się do głównych walut, a indeksy warszawskiej znów spadały. WIG i WIG20 traciły chwilami po 2,5 proc., a sWIG40 i sWIG8 1,5 proc. Cena złota, po raz drugi w tym roku, przekroczyła 1300 USD za uncję, w siłę rósł też japoński jen. W ten sposób inwestorzy zareagowali na decyzję rezerwy federalnej USA i banku centralnego Japonii, a także na rosnące ryzyko brexitu. Paradoksalnie, choć Fed podjął decyzję zgodną z oczekiwaniami i nie zmienił poziomu stóp procentowych, to jednak nie zasygnalizował chęci podniesienia kosztu pieniądza w kolejnych miesiącach,a co więcej, zmniejszył prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 2,2 na 2 proc. Ta gołębia retoryka tym razem nie przypadła inwestorom do gustu, a żeby tego było mało, to w nocy ze środy na czwartek bank centralny Japonii postanowił, że nic nie zmieni w polityce monetarnej. Tymczasem uczestnicy rynku liczyli, że nastąpi jej dalsze łagodzenie. Rozczarowanie pociągnęło za sobą wyprzedaż na japońskiej giełdzie i wsparło notowania jena. Mieszankę wybuchowądopełniło narastające ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

— O ile wieści z posiedzenia Banku Japonii mogłoby być dla rynku rozczarowaniem, o tyle posiedzenie Fedu powinno być impulsem do zwyżek na giełdach. Niskie stopy procentowe sprzyjają przecież akcjom. Wygląda na to, że rynek jednak coraz bardziej przejmuje się sytuacją fundamentalną i widzi, że banki centralne mają coraz mniej narzędzi w swoim arsenale i nie są już zdolne do sztucznego podtrzymywania wzrostu gospodarczego. Skoro rynek nie reaguje już na dobre wiadomości, to albo mamy do czynienia z krótkotrwałą paniką przed referendum w sprawie brexitu, albo nad wieloletnią hossą banków centralnych gromadzą się ciemne chmury — zwraca uwagę Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane