Banki: coraz bliżej obniżki rezerw

Sergiej Greczuszkin
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

Banki: coraz bliżej obniżki rezerw

Dwa dni mają banki na podpisanie umowy z NBP w sprawie obniżenia rezerw obowiązkowych. Jeśli to zrobią do piątku — już na następnym, środowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej może podjąć pomyślną dla całego systemu decyzję.

— Decyzja o obniżeniu rezerwy obowiązkowej może zapaść 21 lipca na posiedzeniu RPP, jeśli banki do 16 lipca zdecydują się na warunki oprocentowania obligacji w zamian za zadłużenie rządu w NBP — stwierdziła wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes banku centralnego.

Obecnie łączna kwota zebranych od banków rezerw to około 22 mld zł na nie oprocentowanych lokatach. Strata większości tych pieniędzy byłaby dla banku centralnego poważnym ciosem (zwłaszcza że zysk NBP w ubiegłym roku spadł o blisko 40 proc.).

— Gdyby NBP musiał zrezygnować z 80 proc. rezerw obowiązkowych (a tego żądają banki), podskoczyłaby podaż pieniądza, a to grozi poważnym wzrostem inflacji. Uregulowanie rynku drogo będzie kosztowało bank centralny — koszta wynosiłyby od 0,5 do 1 mld zł rocznie — uważa Marek Juraś, analityk Erste Securities.

NBP zabezpiecza się przed problemami, proponując bankom wykupienie za uwolnione pieniądze długoterminowych (od sześcio- do dziesięcioletnich) obligacji o oprocentowaniu równym wskaźnikowi inflacji. W zamian za to poziom rezerw od wszystkich rodzajów depozytów w ciągu dwóch mięsięcy zostanie obniżony do 5 proc.

— Rezerwy powinny zostać obniżone do poziomu 2 proc., czyli przyjętego w Unii Europejskiej, do czasu kiedy do niej wstąpimy — powiedział Andrzej Szukalski, prezes ZBP.

Skutkiem wysokich obecnie rezerw jest to, że w Polsce nie pracuje 20 proc. depozytów a vista, 11 proc. lokat terminowych i 5 proc. lokat walutowych. Według analityków, tylko w ubiegłym roku strata banków z tego tytułu wyniosła 3,25 mld zł. Obniżka poziomu rezerw będzie z kolei oznaczała niższe ceny usług bankowych — np. oprocentowanie kredytów powinno wtedy spaść o 1-2 pkt procentowe.

O podpisaniu umowy z NBP poinformowały już Kredyt Bank i Bank Częstochowa, taki zamiar zadeklarował BIG Bank Gdański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sergiej Greczuszkin

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki: coraz bliżej obniżki rezerw