Banki dołują, drożeją m.in. KGHM i JSW

opublikowano: 25-05-2015, 11:38

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zepchnęło w dół notowania "frankowych" banków.

W powyborczy poniedziałek zdecydowanie najsłabszych blue chipem okazał się PKO BP, którego akcje taniały o ponad 4,6 proc. Słabe były także BZ WBK, mBank, Getin Noble i Millennium, a więc te instytucje, które mają pokaźne portfele kredytów, udzielonych we franku szwajcarskim. Inwestorzy obawiają się realizacji zapowiedzi Dudy, który kilka dni temu stwierdził, że należy przewalutować kredyty tak, by były spłacane po kursie z dnia ich zaciągnięcia.

"Trzeba porozmawiać nad tym, jak ten problem rozwiązać" - powiedział przyszły prezydent.

Ze spółek z WIG30 relatywnie słabe są też inne państwowe spółki - PZU, Enea, PKN Orlen i Lotos, gdzie po wyborach parlamentarnych w przypadku zwycięstwa PiS można się spodziewać roszad kadrowych.

Na lekkim plusie jest za to KGHM. Andrzej Duda zapowiedział inicjatywę w celu obniżenia obciążeń podatkowych dla spółek wydobywczych (podatek od kopalin). Analitycy biura maklerskiego Wood szacują, że gdyby podatku od kopalin nie było, w 2014 r. koncern zarobiłby netto 60 proc. więcej, a EBITDA byłaby 35 proc. wyższa.

Inwestorzy najchętniej kupują dziś jednak akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na zamknięciu sesji kurs górniczej firmy rósł o 1,7 proc.

Bilans dla indeksów jest jednak negatywny - WIG20 zakończył dzień spadkiem o 1,73 proc. do 2473 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki dołują, drożeją m.in. KGHM i JSW