Banki dołują WIG20, a Skotan liderem sesji

GRA
opublikowano: 23-01-2009, 10:14

Czarny dzień przeżywają największe spółki z  GPW. Tanieją średnio o prawie 3 proc., choć przy małych obrotach. Najgorzej radzą sobie banki.

Indeks WIG20 traci prawie 3 proc. Tanieją solidarnie wszystkie firmy, a wśród liderów zniżki są banki: PKO BP (4,4 proc.), BZWBK (5,1 proc.), BRE (4,1 proc.), Pekao (2,7 proc.) i finansowy holding Getin (3,6 proc.). Spadek notują też walory czeskiego CEZ-u (4,1 proc.). Tanieje też KGHM (2,5 proc.). Inwestorzy wciąż żyją wczorajszą informacją o nieoficjalnej prognozie zysku netto dla spółki w 2009 r., mówiącej o zarobku na poziomie zaledwie kilkudziesięciu mln zł.

Liderem sesji jest tymczasem Skotan, który wczoraj wieczorem pochwalił się umową z niemieckim partnerem, zakładającą wyłączną współpracę obu stron w zakresie wykorzystania jednej z technologii produkcji biopaliw. Inwestorów cieszy ta informacja, choć sam Skotan przypomina w oficjalnym komunikacie, że ulgi w akcyzie na biopaliwa, o zgodę na które zabiega od ponad roku rząd polski, nie zostały nadal zatwierdzone przez Unię Europejską. A bez tej ulgi produkcja jest nieopłacalna. Mimo to kurs rośnie o 14 proc..

Na drugim biegunie jest Sanwil, o którego problemach z opcjami walutowymi pisze dzisiejszy “Puls Biznesu”. Okazuje się, że pieniądze (52 mln zł), które rok temu przemyska firma pozyskała z emisji akcji, traci teraz na spekulacjach walutowych. Sprawie przygląda się KNF, a tymczasem kurs zniżkuje o 20 proc. (czyli o 1 grosz).

7 proc. traci też Beef-San, a stoją za tym obawy o kondycję finansową głównego akcjonariusza – Lucjana Pilśniaka. Wygląda na to, że znów ma problemy z obsługą kredytów zaciągnietych pod zastaw akcji Beef-Sanu. Sprzedaje papiery, a to “dołuje” kurs.

Stabilmy jest tymczasem kurs NFI EMF, choć wczoraj fundusz poinformował o sprzedaży udzialów w spółce Zara, za 110 mln zł. Pomoże mu to obniżyć zadłużenie.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki dołują WIG20, a Skotan liderem sesji