Banki dość tanie, ale czy wystarczająco?

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 19-10-2018, 14:53

Dziś kilka faktów i prognoz na temat sektora bankowego, najważniejszego na GPW (banki mają łącznie ponad 36% wagi w indeksie WIG).

Na początku tego roku indeks WIG-banki po raz kolejny atakował rekordy z 2007 roku i po raz kolejny (podobnie jak w 2014 r.) próba zakończyła się niepowodzeniem. Widać, że w ostatnich dziesięciu latach koniunktura giełdowa w sektorze stała się mocno cykliczna.

 

Zwracamy uwagę, że oficjalna nazwa indeksu w materiałach GPW to WIG-banki (a nie np. WIG-Banki lub WIG Banki)

Czy na temat przyszłości można coś wywnioskować z analizy fundamentalnej? Z danych zawartych w najnowszym raporcie DM Trigon wynikałoby że:

- te cykliczne wahania to efekt podobnych wahań (prognozowanych) zysków - w bliskiej przyszłości zdaniem brokera sektor czeka poprawa wyników;

- akcje banków wyceniane są obecnie dość nisko względem zysków - P/E jest w okolicy 12 (zdaniem brokera poprawa wyników sprowadzi wskaźnik jeszcze niżej).

 

Warto oczywiście zauważyć, że "tanio" nie znaczy jeszcze "skrajnie tanio". O ile P/E jest już mniej więcej na tym poziomie co w dołku na przełomie lat 2015/2016 (to była dobra okazja do zakupów), to jeszcze sporo brakuje mu do dołka z 2011 roku (ok. 9), a tym bardziej do kryzysowego poziomu z przełomu 2008/2009 (<7).

Z analizy brokera wynika też, że obecny wskaźnik P/BV (cena/wartość księgowa) jest ok. 20% niżej niż powinien być na podstawie teoretycznej zależności między tym wskaźnikiem, a miarą rentowności ROE (rentowność kapitałów własnych).

 

Nasz komentarz? Średnioterminowe prognozy dla notowań najważniejszego na GPW sektora bankowego są obarczone niepewnością (nie wiadomo czy wyceny nie obniżą się jeszcze bardziej). Jasne jest jednak to, że obecne relatywnie niskie wyceny rokują na długą metę o wiele lepiej niż bardzo wysokie wskaźniki na szczytach hossy w 2007 roku (P/E rzędu 22), których WIG-banki znów nie zdołał zdobyć na początku tego roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane