Banki mogą stracić ponad 6 mld USD na upadku Archegos

opublikowano: 30-03-2021, 07:01

Upadek amerykańskiego funduszu hedgingowego Archegos Capital może dla globalnych banków oznaczać łączną stratę ponad 6 mld USD, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła mające wiedzę o jego inwestycjach.

W poniedziałek Nomura i Credit Suisse ostrzegły o możliwości poniesienia strat z powodu zaangażowania w handel derywatami z Archegos. W przypadku pierwszego mówi się o utracie ok. 2 mld USD. Drugi może stracić co najmniej 1 mld USD, a nawet 4 mld USD, twierdzą źródła Reutersa.

Doniesienia o upadku Archegos wywołały przecenę akcji banków na największych światowych giełdach. Rynek dowiedział się także o wyprzedaży dużych pakietów akcji spółek, w które inwestował fundusz Billa Hwanga. Jego upadek rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy zaczęły gwałtownie tanieć akcje ViacomCBS z powodu emisji nowych papierów, ale także raportów analitycznych wskazujących na zbyt wysoką wycenę spółki. Po tym jak w czwartek ViacomCBS taniał już o 30 proc. w ciągu trzech dni banki wystąpiły do Archegos o uzupełnienie zabezpieczenia pozycji, czego nie był w stanie zrobić. Dlatego zaczęły sprzedawać akcje związane ze swapami całkowitego zwrotu, derywatami, w które fundusz inwestował. Sytuację pogorszyło to, że Archegos stosował wysoką dźwignię. Przy aktywach ok. 10 mld USD miał pozycje wartości ponad 50 mld USD, twierdzą źródła Reutersa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane