Banki nie pozwoliły na próbę odbicia na GPW

Piotr Kuczyński
22-01-2003, 00:00

Sesji w USA w poniedziałek nie było, więc nie było również punktu odniesienia, ale amerykańskie spółki sprzedaży detalicznej poinformowały o sprzedaży w styczniu. J.C. Penney i Target oświadczyły, że sprzedaż była poniżej planu. Federated Department Stores informował, że zgodna była ona z obniżonymi prognozami, ale o 4-5 proc. niższa od zeszłorocznej. Na początku sesji rynek te informacje zlekceważy, ale jeśli nastroje będą kiepskie, to inwestorzy szybko sobie o nich przypomną.

Indeksy w Eurolandzie od rana rosły licząc na dobrą sesję w USA i lekceważąc informacje z amerykańskich spółek sprzedaży detalicznej. Pomagało podniesienie rekomendacji dla kilku spółek z sektora TMT oraz fakt, że Credit Suisse wszystkie swoje straty umieścił w 2002 roku zostawiając czyste pole na przyszłość i zapowiadając zyski. Poza tym indeks nastroju niemieckiego biznesu instytutu ZEW niespodziewanie mocno wzrósł w styczniu. Jednak już po 13.00 z odbicia nie zostało ani śladu, mimo że wyniki spółek były nieco lepsze od prognoz. Dobre dane makro z amerykańskiego rynku nieruchomości poprawiły sytuację i dały nadzieję na dobre zakończenie sesji w USA. Ale i tak najważniejsza nadal jest geopolityka.

Trwa odliczanie do 27.01. Po spotkaniu ministrów krajów członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, Colin Powell, sekretarz stanu USA, praktycznie zlekceważył porozumienie osiągnięte miedzy inspektorami a Irakiem. Taka postawa wzmocniła stanowisko Powella i zwiększyła niepokój wśród inwestorów. Radzie Bezpieczeństwa sekretarz stanu powiedział, że będzie musiała podjąć w następnym tygodniu decyzję umożliwiającą doprowadzenie Iraku do rozbrojenia się. Podobne zdanie ma Wielka Brytania. Tony Blair, premier tego mocarstwa, oświadczył, że jest przekonany o posiadaniu przez Irak broni masowego rażenia. Zupełnie inna jest postawa Rosji, Niemiec, Francji i Chin. AFP powołując się na szefa Międzynarodowej Agencji Atomowej Mohameda ElBaradei, twierdzi że 27.01 inspektorzy przekażą swoje stanowisko w następujący sposób: „inspekcje dopiero dobiegły półmetka”. Coraz bardziej prawdopodobna jest więc jednostronna decyzja o rozpoczęciu wojny przez USA i Wielką Brytanię, a jak już pisałem, byłoby to najgorsze z możliwych rozwiązań.

Nasz rynek próbował podążać za rynkami europejskimi, ale sektor bankowy uniemożliwił próbę odbicia i szybko poprowadził rynek do dołu (sektor TMT był bardzo mocny). Po publikacji kolejnego, piątego spadku wskaźnika koniunktury bankowej Pengab, ujawnionych stratach BGŻ i dużej stracie Millennium, sektor bankowy będzie nadal słaby. Przedwczoraj minister Jerzy Hausner poinformował, że zarząd Kompanii Węglowej ujawnił dodatkowe zobowiązania kopalń. Podobno są to zobowiązania w stosunku do ZUS i budżetu, ale nie wiadomo, ile długów (blisko 24 mld zł) jest zadłużeniem w stosunku do banków i jakich banków. Pamiętacie państwo sprawę Stoczni Szczecińskiej? Poza tym zapowiada się spięcie w koalicji rządzącej. Wczoraj poseł Ryszard Kalisz powiedział, że klub SLD prawdopodobnie przyjmie weto prezydenta w sprawie biopaliw. Zwiększy to niewątpliwie napięcie polityczne.

Dzisiaj danych makro nie ma, ale będzie bardzo dużo raportów kwartalnych. Przed sesją w USA wyniki podają m.in.: Eastman Kodak, ITT, J.P.Morgan, Lucent, Merrill Lynch, Bank of New York i Tyco. Po sesji zaś: Citrix, Computer Assosiates, Qualcomm, Siebel i Texas Instruments. Oczywiście, jeśli można wierzyć harmonogramom, bo okazało się, że np. Nokia nie podała wczoraj wyników, a podaje jutro. Tylko czy wyniki spółek będą miały jakiekolwiek znaczenie w sytuacji, kiedy przed 27.01 tylko jedna wypowiedź polityka może mieć piorunujący wpływ na rynek? Dzisiaj dużo więc zależy od nastroju po ostatniej sesji w USA. Uważam jednak, że każdy wzrost będzie na razie tylko odbiciem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Banki nie pozwoliły na próbę odbicia na GPW