Banki osłabiły dolara i wzmocniły złotego

Mariusz Potaczała
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

Zgodnie z nadziejami w minionym tygodniu dokonano dwóch istotnych posunięć w sferze polityki monetarnej. Fed obniżył stopy procentowe do poziomu 2,5 proc., a RPP podniosła główną stopę o 25 pkt baz. Rosnąca dysproporcja w stopach pomiędzy USA a Polską skusiła inwestorów do zakupu złotego.

W piątek kurs EUR/USD przekroczył 1,49, a dolar znalazł się blisko granicy 2,40. Przebicie tego poziomu skłoniłoby do realizacji zleceń stop loss i doprowadziłoby do dalszych spadków dolara. Tak się jednak nie stało. Słabe dane z USA potraktowano jako pretekst do realizacji zysków na długich pozycjach w EUR/USD.

Notowania złotego w tym tygodniu zależą od kursu EUR/USD i jena. Spadki EUR/USD zwiększą podaż złotego. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na czwartkowe posiedzenie ECB. Sygnały o możliwej redukcji stóp w Eurolandzie mogą spowodować spadek notowań EUR/PLN.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu