Banki w grze

Michał Pietrzyca, DM BOŚ
opublikowano: 22-11-2021, 18:17

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się na GPW stosunkowo neutralnie. W aktywnej fazie handlu Wig20 notował miejscami +0,65%, umacniając się relatywnie wobec pozostałych średnich giełdowych z koszyka emerging markets.

Na fali przepływu kapitałów Wig20 wypunktował dzisiaj wyższe dołki względem minimów z minionego, czarnego tygodnia, budując strefę popytową w zakresie 2241 – 2237 – 2225 punktów. Głównym napędem stabilizacyjnej wymiany były banki, których subindeks zanotował +0,6% przy 330 mln zł obrotów. Sporo dobrego Wig20 dodały wymiany na CDR (+2,9%), PKN (+2,5%) i KGH (+2,3%), choć brylowanie MRC (+9,6%) także przykuło uwagę inwestorów. Ciążyły jednak notowania ALLEGRO (-5,1%), LPP (-4,1%) czy PGE (-3,7%). Ostatecznie Wig20 zakończył pierwszą wymianę nowego tygodnia na 0% z licznikiem obrotów rzędu 990 mln zł.

Zauważmy, że pod koniec sesji krajowy rynek musiał reagować na podbicie zmienności na Wall Street, która najpierw cieszyła się z nominowania J. Powella na kolejną kadencję jako szefa Fedu. Następnie jednak część graczy poddała się realizacji zysków na tuzach AMZN (-1,8%), GOOGL (-1,5%), FB (-0,9%) czy NFLX (-2,6%). Zauważmy przy tym, że nominowanie Powella na Prezesa Fed oraz Brainard’a jako jego zastępcy uwypukliło te czynniki monetarne, które nie do końca sprzyjają ultraluźnej polityce pieniężnej. Rynek nie zagrał jednak wprost na te nominacje, gdyż liniowo poszły na północ także akcje big techów, rentowności obligacji rządowych USA oraz indeks dolara USD. Szybko jednak wyparowała siła wielu komponentów akcyjnych, ale nie z grupy spółek starej ekonomii, przemysłu czy banków. Rynek czytelnie zagrał pod potencjalny wzrost stóp procentowych w 2022 roku. Można powiedzieć, że układa się to już w pewien trend, w ramach którego skorzystały na dzisiejszej sesji także krajowe banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane