Banki zarobią o 30 proc. więcej

MZ
opublikowano: 21-01-2011, 00:00

Ze strategii DI BRE Banku na 2011 r. dla sektora finansowego wynika, że zyski baków wzrosną o 30 proc. Kluczowe rekomendacje biura to kupuj dla PKO BP i akumuluj dla PZU, Kredyt Banku i Getin Holding.

"Oczekujemy, że poprawiająca się sytuacja ekonomiczna kraju będzie pozytywnie przekładać się na wyniki finansowe sektora finansowego. Uważamy, że przyśpieszenie tempa wzrostu PKB z 3,7 proc. w 2010 r. do 4,2 proc. w 2011 r. pozwoli na 10-11-procentowe tempo wzrostu rynku depozytów i kredytów" — czytamy w raporcie DI BRE Banku dla klientów.

Według biura znaczące przyśpieszenie inwestycji gospodarczych spowoduje ożywienie na rynku kredytów komercyjnych (+11 proc.). Kredyty mieszkaniowe pozostaną jednak najszybciej rozwijającym się segmentem (+14 proc.). Z drugiej strony, rosnące płace i spadające bezrobocie będą wspierać wzrost rynku depozytów detalicznych (+11 proc.). W ocenie biura rosnące stopy procentowe (wzrost o 75 pkt baz. w przypadku stopy referencyjnej, do 4,25 proc. na koniec 2011 r.) będą nadal poprawiać marżę depozytową banków i wpłyną na wzrost marży odsetkowej. Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy ma wpłynąć na stabilizację w zakresie jakości kredytów i na dalszy spadek salda rezerw.

"Prognozujemy, że sektor bankowy będzie w stanie utrzymać tempo wzrostu zysku netto z 2010 r. wynoszące 30 proc., chociaż będzie to wynikać z inaczej rozłożonych akcentów. Oczekujemy, że w przeciwieństwie do 2010 r. większy wpływ na wzrost zysków będą miały spadające salda rezerw niż rosnący wynik odsetkowy" — napisali analitycy DI BRE Banku.

Analitycy spodziewają się, że skumulowana marża odsetkowa dla banków analizowanych przez DI BRE Banku wzrośnie o 12 pkt bazowych, co przełoży się na 12-procentowy wzrost wyniku odsetkowego. Zagrożeniem dla tempa poprawy rentowności sektora mogą być zmiany regulacyjne, w tym kwestia dodatkowego opodatkowania.

W sektorze ubezpieczeniowym DI BRE oczekuje dalszego wzrostu cen polis komunikacyjnych. Będzie to miało wpływ na poprawę wskaźników szkodowości oraz wyniku technicznego w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane