Banki ziemi pustoszeją

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Ziemia staniała, deweloperom nie opłaca się jej już gromadzić na zapas

Skończył się czas dominacji właścicieli działek. Cena gruntów poszła w dół, musieli zatem obniżyć żądania finansowe.

Czasy masowych zakupów gruntów przez deweloperów minęły, chyba, bezpowrotnie.[fot. Grzegorz Kawecki]
Czasy masowych zakupów gruntów przez deweloperów minęły, chyba, bezpowrotnie.[fot. Grzegorz Kawecki]
None
None

— W porównaniu do 2012 r. wielu właścicieli obniżyło ceny, co spowodowało lawinę transakcji często wysokiej wartości. Ale ceny wielu działek pozostały wysokie, przez co tracą co roku 8-10 proc. wartości ze względu na malejącą wartość pieniądza — twierdzi Daniel Puchalski z działu gruntów inwestycyjnych Colliers International. Na przewartościowane działki nie ma popytu i szybko go nie będzie.

— Oczekiwania muszą skorygować zwłaszcza ci, którzy kupowali grunty pięć lat temu, kiedy ceny były bardzo wysokie. Szczególny przypadek to działki, których zakup finansowano z kredytów bankowych. Ich właściciele chcą je sprzedać, ale poniżej wartości nieruchomości — zaznacza Karina Kreja z działu doradztwa deweloperskiego CBRE. Warto jednak negocjować cenę i warunki zakupu. Nasycenie rynku w niektórych regionach Polski zmusza bowiem właścicieli gruntów do ustalania realnych cen, gdyż kolejny nabywca może się nie pojawić.

Mało działek

Deweloperzy zaczęli wracać do największych miast, szczególnie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta, gdzie popyt na biura i obiekty handlowe jest największy. Niestety, wybór działek, zawłaszcza w centrach, jest już ograniczony.

— Na nowe centra handlowe zostało już niewiele miejsca, dlatego deweloperzy starają się zapełniać handlową mapę i nie myślą o kupowaniu gruntów na przyszłość. Jeśli inwestor kupuje działkę, to znaczy, że wcześniej sprawdził plan zagospodarowania i zapotrzebowanie na powierzchnię handlową w regionie. Po takiej analizie nie ma co zwlekać z budową, gdyż konkurencja nie śpi — uważa Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada Realty.

Więcej przeczytasz w "Pulsie Biznesu" lub w archiwum PB>>

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane