Czytasz dzięki

Bardzo długi przetarg MF

opublikowano: 15-10-2020, 22:00

Kontrola UZP przetargu z budżetem 90 mln zł przedłuży jego rozstrzygnięcie, może też namieszać w wynikach.

W lutym Ministerstwo Finansów (MF) ogłosiło przetarg na świadczenie usług dotyczących wytwarzania, wdrażania lub utrzymania systemów informatycznych przez wyspecjalizowany zespół informatyczny. Zainteresowanie było ogromne — oferty złożyły aż 23 firmy. Budżet zamówienia ustalono na 90 mln zł. Wyniki przetargu resort ogłosił w czerwcu. Dziesięciu wykonawców wybranych do podpisania umowy ramowej to: Sputnik Software, BlueSoft, Nekken, JCommerce, Billennium, Sygnity Business Solutions, Ingrifo, Eo Networks, Euvic i Pentacomp Systemy Informatyczne.

Mijały kolejne miesiące, a resort nie informował o podpisaniu umów z wybranymi firmami. Niespodziewanie w połowie października ogłosił, że unieważnia czerwcowy wybór ofert. Jak się okazało, za decyzją stały wyniki kontroli uprzedniej Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Przesłankami ustawowymi był fakt, że wartość zamówienia przekracza 10 mln EUR oraz że jest ono współfinansowane z pieniędzy unijnych. Kontrola wykazała sześć naruszeń, ale nie były to poważne kwestie. Dotyczyły głównie kwestiiformalnych, np. żądania od wykonawcy dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu czy aktualność złożonych oświadczeń i dokumentów.

Uwagi dotyczą m.in. wykonawców, których oferty zostały pierwotnie wybranej jako najkorzystniejsze: JCommerce i Ingrifo. Teoretycznie w przypadku gdy nie uzupełnią dokumentacji, ich oferty mogą zostać odrzucone. To stwarza szanse kolejnym firmom, które pierwotnie nie znalazły się w pierwszej dziesiątce. Kolejne na liście były: Betacom, Transiton Technologie i Asseco Poland. Niezależnie od tego wykonawcom przysługuje odwołanie od wyników oceny ofert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane