Bardzo dobry kwartał Kęt

KMK
opublikowano: 29-09-2011, 00:00

Grupa zapowiada rekordowe przychody w trzecim kwartale. Wysokie ceny surowców nie obniżyły sprzedaży.

Przychody grupy Kęty w trzecim kwartale mają być rekordowe: 395-400 mln zł. To najnowsza prognoza przetwórcy aluminium. Sprzedaż najbardziej wzrosła w segmencie usług budowlanych — aż o 115 proc. r/r. Przychody w segmencie systemów aluminiowych wzrosły o 11 proc. Zysk operacyjny grupy w mijającym kwartale ma wynieść 51–52 mln zł, co oznacza wzrost o około 8-10 proc. Na tle kiepskich informacji z Europy i świata wyniki rzetwórcy metali mogą napawać optymizmem.

— Sprzedaż wyrobów wyciskanych grupy Kęty możnatraktować jako wskaźnik gospodarczy. Informacje, że przychody nie spadają, mogą napawać nadzieją — mówi Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku. Inwestorów rozczarował jedynie prognozowany zysk netto spółki, który w III kwartale ma wynieść 32-33 mln zł. Oznacza to spadek względem tego samego okresu 2010 r. o 4-5 mln zł. Gorszy wynik jest spowodowany słabnącym kursem złotego względem dolara i euro, który wpłynął na koszty finansowe spółki. Mimo to większość analityków uznaje prognozowane wyniki Kęt za dobre.

— Wzrost sprzedaży o kilkanaście procent świadczy, że obawy odnośnie spadku popytu na wyroby i usługi spółki były nieuzasadnione. Dzięki marżom na poziomie operacyjnym podwyżki cen aluminium nie przełożyły się na zapotrzebowanie na rynku — komentuje Robert Maj, analityk KBC Securities. Choć część przychodów Kęt pochodzi z usług budowlanych, analitycy podchodzą spokojnie do prognoz spółki. — Nie widać spadku zamówień, jak w trakcie pierwszej fali kryzysu w 2008 r. Popyt w przyszłości powinien więc być zgodny z oczekiwaniami. Spółce pomaga zróżnicowana działalność. Nawet w przypadku spadku kontraktów budowlanych w odwodzie pozostaje branża FMCG, która mniej poddaje się cyklom koniunkturalnym — dodaje Robert Maj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu