Barszcz: Nowe prawo podatkowe w 2008 lub 2009 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 18:16

Nowe ustawy podatkowe mogą wejść w życie w 2008 lub w 2009 roku - poinformował wiceminister finansów Mirosław Barszcz na czwartkowej konferencji zorganizowanej przez Amerykańskie Izby Handlowe z Europy Środkowej, w tym z Polski.

Nowe ustawy podatkowe mogą wejść w życie w 2008 lub w 2009 roku - poinformował wiceminister finansów Mirosław Barszcz na czwartkowej konferencji zorganizowanej przez Amerykańskie Izby Handlowe z Europy Środkowej, w tym z Polski.

    "Być może nowe ustawy uda się wprowadzić od stycznia 2008 roku. Jednak ze względu na to, że ustawy muszą być napisane na nowo i poddane procesowi legislacyjnemu, realnym terminem jest 2009 r." - powiedział wiceminister.

    Przypomniał, że obecnie resort pracuje nad uproszczeniem systemu podatkowego, kilkaset zmian w obecnie obowiązujących ustawach wejdzie w życie na początku 2007 r.

M.Barszcz podkreślił, że Ministerstwo Finansów chce ułatwić podatnikom dostęp do informacji o rozliczeniach podatkowych. Służyć temu będzie m.in. specjalna strona internetowa, na której resort będzie przedstawiać interpretacje najczęściej powtarzających się problemów. W drugiej połowie tego roku zaczną też działać w czterech miastach biura informacji podatkowej, gdzie będzie można uzyskać odpowiedź bezpośrednio na telefon.

Zgodnie z planowanymi zmianami, od przyszłego roku podatnicy będą zwracać się o wydanie wiążących interpretacji podatkowych bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Centralizacja ma ujednolicić interpretacje. Dotychczas wydawaniem interpretacji zajmowały się urzędy skarbowe, co powodowało, że udzielane przez nie odpowiedzi niejednokrotnie były sprzeczne.

Według wiceministra, nie wiadomo na razie, kiedy w Polsce będzie możliwe tworzenie tzw. podatkowych grup kapitałowych w zakresie podatku VAT; postulują o to przedsiębiorcy zrzeszeni w Amerykańskich Izbach Handlowych. Grupy podatkowe umożliwiałyby konsolidację podatków płaconych przez podmioty w ramach grupy. Dostawy wewnątrzgrupowe (wymiana towarowo-usługowa między firmami z danej grupy) byłyby zwolnione z VAT.

"Nie jesteśmy przeciwni pomysłowi wprowadzenia +VAT groupingu+, ale to nie jest priorytet w zmianach systemu podatkowego" - powiedział wiceminister.

Rozważane są również zmiany w procesie tworzenia grup kapitałowych w zakresie podatku CIT. Dochód grupy podlegający opodatkowaniu jest obliczany po połączeniu dochodów i strat wszystkich spółek tej grupy. Obecnie warunkiem utworzenia grupy jest 3-proc. wskaźnik rentowności za każdy rok podatkowy. Grupę mogą tworzyć tylko spółki mające siedzibę w Polsce, mające kapitał zakładowy nie niższy niż 1 mln zł. Obecnie w Polsce działa tylko 5 takich grup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane