Czytasz dzięki

BASF inwestuje 360 mln zł

opublikowano: 11-12-2017, 22:00

Chemiczny gigant powiększy zakład katalizatorów w Środzie Śląskiej o połowę. Do 400 etatów doda 140.

BASF znowu inwestuje w Środzie Śląskiej. Firma rozbuduje zakład katalizatorów samochodowych: będą nowe linie produkcyjne i dodatkowa infrastruktura do wyposażenia samochodów osobowych z silnikiem Diesla i benzynowym w katalizatory i filtry. Zakład będzie o 14 tys. mkw., czyli o ponad 50 proc. większy. Niemiecki koncern dostał zezwolenie na ten projekt we wrześniu.

MAŁO IM: Otwarty w lipcu 2014 r. zakład w Komornikach koło Środy Śląskiej to największa europejska fabryka niemieckiego koncernu chemicznego. Będzie o połowę większa.
Zobacz więcej

MAŁO IM: Otwarty w lipcu 2014 r. zakład w Komornikach koło Środy Śląskiej to największa europejska fabryka niemieckiego koncernu chemicznego. Będzie o połowę większa. Fot. ARC

— Firma deklaruje inwestycje za co najmniej 362,8 mln zł i zatrudnienie jeszcze 140 osób. Dotychczas BASF wydał 600 mln zł. W zakładzie pracuje ponad 400 osób — mówi Maciej Makowski z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— BASF nie ma jeszcze finalnej pewności co do liczby pracowników i wartości projektu, ze względu na fakt, że informacje te będą klaryfikowane finalnie w nieco późniejszej fazie projektu — mówi Ewelina Witkowska z biura prasowego BASF.

Inwestycja pozwoli lepiej spełnić zaostrzone normy emisji tlenków azotu i cząstek stałych dla silników napędzanych olejem napędowym i benzyną. Nowe regulacje Euro 6d „Emisje w rzeczywistym ruchu drogowym” (RDE) wprowadzono we wrześniu 2017 r. To drugie zezwolenie firmy w Środzie Śląskiej. BASF ogłosił wartą 150 mln EUR inwestycję w 2012 r., wmurował kamień węgielny pod zakład w 2013 r., a produkcja ruszyła w 2014 r. Ma tu 10 linii produkcyjnych. Produkuje m.in. katalizatory SCR i filtry cząstek stałych do silników Diesla, ma tu także centrum badawcze. BASF ma w Polsce fabryki także w Śremie (dwie) i Myślenicach. Projekt BASF to kolejna inwestycja z branży motoryzacyjnej ogłoszona w ostatnim czasie. Ponad 85 mln EUR wyda w Polsce Mahle, niemiecki producent m.in. tłoków, który w zakładzie w Krotoszynie rozpocznie produkcję tłoków stalowych oraz filtrów.

Toyota zapowiedziała 400 mln zł inwestycji w Jelczu-Laskowicach w produkcję nowej generacji silnika benzynowego do samochodów konwencjonalnych i z napędem hybrydowym. W październiku południowokoreański LG Chem ogłosił drugi etap inwestycji w fabrykę baterii litowo-jonowych w Kobierzycach pod Wrocławiem. Wyda 4,5 mld zł i stworzy 1,6 tys. miejsc pracy w zakładzie, którego budowę rozpoczął rok wcześniej (1,3 mld zł nakładów, 729 miejsc pracy). Bridgestone, producent opon, zapowiedział do 2022 r. 194 mln EUR inwestycji w rozbudowę fabryk opon do samochodów osobowych w Poznaniu i opon do ciężarówek w Stargardzie Szczecińskim. W maju budowę trzeciej fabryki w Polsce zapowiedział Kongsberg, norweski producent komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Wyda 150 mln zł w Brześciu Kujawskim i zatrudni ponad tysiąc osób. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane