Bat na inwestorów

Jarosław Królak
opublikowano: 14-01-2010, 08:20

Już wkrótce firmy budowlane będą mogły żądać od inwestorów gwarancji zapłaty za wykonane usługi.

Wykonawcy robót budowlanych zyskają silną broń do walki o należne im pieniądze. Brakuje tylko pozytywnej decyzji Senatu i podpisu prezydenta. Jeżeli inwestor zacznie zalegać z płatnościami, wykonawca będzie miał prawo zażądać gwarancji wypłaty. Inwestor się od tego nie wywinie.
- Od dawna czekamy na tę regulację. Wiele firm budowlanych upadło z powodu niepłacenia im przez nierzetelnych inwestorów - mówi Janusz Zaleski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).
Według raportu Coface, w 2009 r. zbankrutowało o 40 proc. więcej firm budowlanych niż rok wcześniej.

Korzystne dla wykonawców regulacje Sejm uchwalił 8 stycznia. Niemal pewne jest, że przyjmie je Senat - rządowy projekt popierają wszystkie partie polityczne, wszyscy posłowie. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Skoro jest pełna zgoda, to zapewne i prezydent da zielone światło.
Uchwalona nowela do kodeksu cywilnego zapełnia lukę, jaka powstała w listopadzie 2007 r., kiedy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre przepisy ustawy o gwarancji za roboty budowlane. Rząd musiał więc te regulacje naprawić.
Ustawa zakłada, że wykonawca może domagać się od inwestora gwarancji płatności na każdym etapie procesu budowlanego (także przed jego rozpoczęciem). Co ważne, po otrzymaniu żądania gwarancji inwestor nie będzie mógł odstąpić od umowy. Musi ją wykonywać i znaleźć w ciągu 45 dni gwarancję bankową, ubezpieczeniową lub akredytywę bankową. Jeżeli gwarancji nie przedstawi, wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy.

Zobacz więcej

Nowela ma ograniczyć jeden z najpoważniejszych problemów gospodarki - zatory płatnicze.

Więcej - w czwartkowym Pulsie Biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bat na inwestorów