Bauer wspiera Interię

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 30-11-2006, 00:00

Koniec wojny między Comarchem i Brokerem, właścicielami Interii, oraz deklaracja Bauera o chęci przejęcia pełnej kontroli nad portalem wywindowały jego kurs do rekordowego poziomu. Niemieckiemu inwestorowi prawdopodobnie uda się tanie przejęcie kontroli nad Brokerem. Będzie więc mógł wysupłać więcej pieniędzy na przejęcie pełnej kontroli nad Interią.

To właśnie trzeci w kraju portal może być faktycznym celem zakupu Niemców. Biznes radiowy, który w najlepszym razie może tylko utrzymać obecny udział w rynku reklamy — podobnie jak sam RMF FM swoją pozycję na radiowym rynku — trudno uznać za perspektywiczny. Jeśli Bauer rzeczywiście doprowa-dzi do przejęcia portalu, dotkom będzie w większym stopniu korzystał ze współpracy z radiem i prasowymi tytułami właściciela. To konieczność chwili, bo sytuacja na polskim rynku internetowym szybko się zmienia. Rola Google czy Gadu-Gadu w reklamowym torcie będzie wzrastać. Reorganizuje się gazeta.pl, a z rozmachem wystartował serwis dziennik.pl. Coraz silniejszy jest portal o2. Interia, zamiast atakować silną pozycję Wirtualnych Mediów, musi więc się bronić przed coraz silniejszymi konkurentami.

Zmiany w zarządzie, które pozbawiły portal części wartościowych pracowników, z pewnością w tym nie pomagają. Świadomy tego musi być Janusz Filipiak, kontrolujący Comarch i Interię. To dobry czas na sprzedaż portalu. Dla drobnych inwestorów ważne oczywiście, po jakiej cenie. Przy obecnym kursie pakiet akcji Interii, który ma Comarch, jest wart 180 mln zł. Niemców na pewno stać na premię, której domagać się będzie krakowski biznesmen. Przy cenie 71 zł za akcję Interia jest wprawdzie notowana przy blisko 50-krotności swojego zysku EBITDA, ale na tle Bankiera czy nawet Onetu jest to kwota do zaakceptowania dla zdeterminowanego nabywcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bauer wspiera Interię