Czytasz dzięki

Bawełna urosła za szybko

Bawełna zakończy trwającą od roku hossę, jednak rynek byka może kiełkować w przypadku pszenicy

Marzec był udanym miesiącem dla analityków rynku surowców, biorących udział w ankiecie „Pulsu Biznesu”. Zgodnie z prognozami większości z nich ropa naftowa WTI potaniała o 10 proc., do czego walnie przyczyniły się rekordowe zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu okazję do zarobku da obstawianie przeceny bawełny, twierdzi teraz największa część z nich. Od lutego ubiegłego roku notowania surowca zwyżkowały o ponad jedną trzecią, jednak oczekiwane dobre zbiory i słaby popyt powinny przekreślić nadzieje na kontynuację hossy. Specjaliści są jednak podzieleni w ocenie tego, który surowiec najbardziej podrożeje.

Zdaniem dwojga specjalistów, do końca zbliża się trwająca z mniejszymi lub Zgodnie z prognozami większości analityków ropa naftowa WTI potaniała w marcu o 10 proc. większymi przerwami już od dziecięciu lat bessa na rynku pszenicy. Przyczyni się do tego bardzo mocno nastawione na dalsze zniżki pozycjonowanie inwestorów, oceniają Bartosz Sawicki z TMS Brokers oraz Krzysztof Koza z Admiral Markets.

— W kwietniu surowce rolne powinny się wyróżniać na tle całości rynku. Powodów do zwyżek jest kilka, ale głównym są bardzo atrakcyjne ceny — zauważa Krysztof Koza z Admiral Markets. Po marcowej przecenie specjaliści, w tym Marcin Kiepas, skłaniają się do oczekiwania, że notowania ropy naftowej zaczną odbijać się w ramach trendu bocznego, do czego powinien przyczynić się koniec sezonu przestojów rafinerii w USA. Ostrożny optymizm zapanował także w odniesieniu do metali szlachetnych.

— Gołębie stanowisko Rezerwy Federalnej oraz rosnące rozgoryczenie pierwszymi miesiącami prezydentury Trumpa stworzyły idealne środowisko dla metali szlachetnych — ocenia Bartosz Sawicki, który po marcowej edycji rankingu awansował na szóste miejsce w zestawieniu.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

Wzrost: pszenica

Krótka pozycja spekulacyjna jest niemal tak rozbudowana jak w rekordowym pod tym względem czwartym kwartale 2016 r. Zakładamy jednak, że dojdzie do windującego ceny pokrywania krótkich pozycji ze względu na nieodzowne skurczenie się areału upraw w Stanach Zjednoczoneych i silniejszy popyt na towar z tego kraju, wynikający z osłabienia dolara.

 

Spadek: bawełna ICE (CTZ7, kontrakt grudniowy)

Perspektywa rekordowych zbiorów w Australii i uwolnienia części chińskich zapasów przełoży się na spadek ceny. Zwyżka z ostatnich miesięcy sprawiła, że w Stanach Zjednoczoncyh wzrosną nakłady na nawozy i środki ochrony, co zwiastuje wyższe plony.

 

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

Wzrost: złoto

Popyt na złoto powinien rosnąć, wspierany przez rosnącą inflację na świecie oraz realny poziom stóp procentowych, utrzymujący się poniżej zera w najważniejszych gospodarkach. Cenę złotego kruszcu może dodatkowo wspierać niepewność co do wyniku wyborów prezydenckich w Francji, początku 2-letnich negocjacji w sprawie brexitu oraz tempa wprowadzania reform ekonomicznych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Spadek: bawełna

Cena bawełny może znaleźć się pod presją ze względu na spadek popytu na ubrania z Chin i Europy Zachodniej. Dodatkowo rośnie presja ze strony taniejących tkanin sztucznych, dzięki spadkowi cen ropy naftowej używanej w procesie ich produkcji. Spadek cen szczególnie widać w przypadku poliestru używanego jako tańszy substytut bawełny.

 

Krysztof Koza, Admiral Markets

Wzrost: pszenica (Bloomberg: W 1:COM)

Pozycje netto dużych graczy na kontraktach terminowych po raz kolejny znalazły się na minimum. Zbyt duży pesymizm na rynku zbóż zawsze kończył się kilkuprocentową zwyżką. Według Światowej Rady Zbóż podaż pszenicy cały czas pnie się do góry, ale popyt rośnie w takim samym tempie. Osłabiający się dolar amerykański powinien dodatkowo wspomóc notowania surowców rolnych.

Spadek: gaz ziemny (Bloomberg: NG1:COM)

Aktualne pozycje netto zarządzających znalazły się na podobnym poziomie, jak w lutym 2014 r., kiedy dominował optymizm, a wszystko skończyło się spadkiem ceny. Ponadto ze względu na sezonowość konsumpcja gazu w nadchodzących miesiącach powinna spadać, co ostatecznie negatywnie wpłynie na notowania tego surowca.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Wzrost: miedź (USA)

Notowania miedzi wciąż pozostają pod dużym wpływem kupujących ze względu na problemy z wydobyciem surowca w kluczowych kopalniach. Co prawda strajk w kopalniach Escondida i Cerro Verde się skończył, jednak w kopalni Grasberg zaburzenia produkcji trwają już od stycznia.

Spadek: złoto

Notowania złota dotarły obecnie do ważnego poziomu oporu, który może doprowadzić do odreagowania spadkowego w co najmniej krótkoterminowej perspektywie. Możliwe, że temu ruchowi będzie sprzyjać umocnienie dolara, który ma za sobą falę przeceny.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

Wzrost: gaz ziemny (Bloomberg: NG1 Comdty)

W marcu odnotowano spadek zapasów surowca na rynku amerykańskim. Wpływało to pozytywnie na notowania w ostatnich tygodniach. Patrząc ze strony analizy technicznej dostrzegam jeszcze potencjał do kontynuacji wzrostu kursu surowca, natomiast z fundamentalnego punktu widzenia wpływ na notowania będzie miała pogoda.

Spadek: kakao (Bloomberg: CC1 Comdty)

W krótkim terminie notowania surowca mogą jeszcze przetestować tegoroczne minima w związku z dużym nawisem podażowym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a także potencjalnym obniżeniem się minimalnej ceny interwencyjnej skupu kakao.

 

Marcin Kiepas, Easy Markets

Wzrost: ropa brent

Po mocnym spadku cen w pierwszej połowie marca, notowania ropy Brent zawróciły z ważnego poziomu wsparcia, jakim jest 50 USD i linia trendu wzrostowego łącząca dołki ze stycznia i listopada 2011 r. Wprawdzie inne średnioterminowe sygnały wykluczają powrót do trendu wzrostowego i wybicie ponad tegoroczne maksimum, ale ten rynkowy zwrot ma szansę podnieść ceny w okolice 55 USD. Tam kontrolę ponownie przejmie podaż.

Spadek: bawełna

Na rynku bawełny najpierw doszło do nieudanego wybicia powyżej szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a następnie doszło do zwrotu. Na wykresach pojawiają się pierwsze sygnały sprzedaży. To sugeruje powrót w rejon dolnego ograniczenia półrocznego kanału wzrostowego, w jakim poruszają się notowania. Obecnie to okolice 72,50 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane