BBC: W Polsce zwrot na prawo, zniesmaczenie korupcją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 11:05

Wyborcy w Polsce dali wyraz swemu zniesmaczeniu korupcją w życiu publicznym - donosi z Warszawy korespondent BBC Mike Sanders. Po pierwsze, zostając w domu - wielu uprawnionych do głosowania zdecydowało nie brać udziału w wyborach - a po drugie, preferując partię, która w walce z korupcją opowiada się za budową silnego państwa.

Wyborcy w Polsce dali wyraz swemu zniesmaczeniu korupcją w życiu publicznym - donosi z Warszawy korespondent BBC Mike Sanders. Po pierwsze, zostając w domu - wielu uprawnionych do głosowania zdecydowało nie brać udziału w wyborach - a po drugie, preferując partię, która w walce z korupcją opowiada się za budową silnego państwa.

    "Liderzy PiS - bracia Kaczyńscy obiecali powołanie do życia specjalnego urzędu antykorupcyjnego. Jako praktykujący katolicy są przeciwko aborcji i za karą śmierci. Jarosław, który typowany jest na premiera, zasygnalizował, że nie jest zwolennikiem dopuszczenia homoseksualistów do zawodu nauczyciela. Podobnie jak inne partie, PiS za kluczową sprawę uważa walkę z bezrobociem" - charakteryzuje Sanders stanowisko PiS.

    Za istotną różnicę pomiędzy PiS a potencjalnym partnerem koalicyjnym tej partii - PO, korespondent BBC uznaje stosunek do podatków (PiS ma zastrzeżenia do idei ujednolicenia podatków na poziomie 15 proc.), prywatyzacji i roli państwa w gospodarce.

    "Główne punkty programu wyborczego PO: kontynuowanie prywatyzacji oraz obniżenie i ujednolicenie stawek podatkowych, staną pod znakiem zapytania, jeśli ta liberalna, reformistyczna partia nie będzie miała dominującej pozycji w spodziewanym koalicyjnym rządzie PO i PiS" - dodaje Sanders.

    Najważniejsze obecnie pytanie, według niego, dotyczy tego, czy kandydat PO w wyborach prezydenckich Donald Tusk wygra wyścig do fotela prezydenckiego i czy dzięki temu PO będzie mogła zrównoważyć nie tak dobry jak oczekiwała wynik osiągnięty w wyborach parlamentarnych.

    Sanders spodziewa się obecnie dłuższego okresu politycznych targów w sprawie wyłonienia składu nowego rządu i nie wyklucza, że rząd nie powstanie przed wyjaśnieniem, komu przypadnie urząd prezydenta.

    Postkomunistycznej lewicy w niedzielnych wyborach pokazano drzwi, wystawiając jej rachunek za serię korupcyjnych skandali i niezdolność zmniejszenia bezrobocia, najwyższego w UE - podkreśla korespondent BBC.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BBC: W Polsce zwrot na prawo, zniesmaczenie korupcją