BDM emituje warranty

Michał Śliwiński
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

BDM emituje warranty

Beskidzki Dom Maklerski wprowadza dzisiaj do notowań warranty na akcje dwudziestu spółek. Instrumenty pochodne kwotowane będą na Centralnej Tabeli Ofert.

Dotychczas warranty wprowadzone do publicznego obrotu oferował także BRE Bank. W przypadku BDM będzie to już kolejna emisja tego typu instrumentów. Warrant jest to instrument, który konstrukcją najbardziej przypomina opcje.

Tak samo jak w przypadku opcji nabywca warrantu na prawo do zakupu lub sprzedaży jego bazy (w tym przypadku akcji) po już znanej i określonej cenie. Beskidzki Dom Maklerski wprowadza do obrotu zarówno warranty typu call jak i put, czyli warranty kupna i sprzedaży. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość wyboru, w zależności od tego, jak oceniają waluację wybranych akcji w przyszłości.

Bazą dla warrantów są bowiem akcje notowane na GPW, wobec zmian których rozliczane są warranty. BDM emituje warranty bazujące na kursach 20 spółek giełdowych, reprezentujących większość branż gospodarki. Warranty debiutujące dzisiaj to instrument typu europejskiego, czyli jego rozliczenie jest możliwe jedynie w dniu wygaśnięcia.

Oferta BDM trafia na rynek w czasie dekoniunktury, ale warranty pozwalają zarabiać także na spadkach i będą kolejnym instrumentem pochodnym, po futures, które dadzą taką możliwość. Teoretycznie powinny cieszyć się popularnością wśród graczy — szczególnie zaś osób aktywnie podchodzących do inwestowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane