Będą cięcia w Dębicy

GRA
opublikowano: 24-12-2008, 00:00

Kryzys

Kryzys

w motoryzacji nie oszczędza polskich dostawców.Oponiarska Dębica wypowiedziała zbiorowy układ pracy. Szykuje cięcia.

Dębica, producent opon samochodowych kontrolowany przez amerykańską grupę Goodyear, ogłosiła wczoraj, że wypowiada zbiorowy układ pracy obowiązujący w zakładzie. Skąd taka decyzja?

Zarząd nie podał w komunikacie żadnych szczegółów. Zapowiedział jedynie, że jest gotów renegocjować ze związkami zawodowymi zasady układu. Nie udało nam się jednak uzyskać odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Co na to pracownicy? Wygląda na to, że niczego się nie spodziewali.

— Jesteśmy zaskoczeni decyzją zarządu. Tym bardziej że została ogłoszona w czasie przymusowego postoju produkcyjnego, który w naszej firmie trwa do 12 stycznia. W tym czasie w zakładzie praktycznie nie ma pracowników — mówi Tomasz Podlasek, przewodniczący dębickiej Solidarności.

Związki nie mają jeszcze gotowego planu działania. Wiadomo jedynie, że 5 stycznia przedstawiciele załogi spotkają się z dyrektorem ds. personalnych Dębicy.

— Nie ma wątpliwości, że zarządowi chodzi po prostu o ograniczenie kosztów pracy — twierdzi Tomasz Podlasek.

Jeszcze w listopadzie Dębica chwaliła się, że wypracowała porozumienie ze związkami. Zgodziły się na rezygnację przez pierwszych osiem miesięcy 2009 r. z podwyżek płac, które są zapisane w obecnym zakładowym układzie zbiorowym pracy. W zamian za to Dębica zagwarantowała, że w tym czasie nie będzie w firmie zwolnień grupowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane