Będą lody z łódzkiej strefy

opublikowano: 18-08-2019, 22:00

W tym roku 19 firm obiecało niemal 1,4 mld zł nakładów. Najnowszy inwestor, FF Marka Własna, na fabrykę lodów wyda nawet 180 mln zł.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) nie ma wakacji, ale wydała decyzję dla firmy, która z wakacjami każdemu się kojarzy. Wśród trzech lipcowych inwestorów jest FF Marka Własna, producent lodów i deserów mrożonych z 15-letnim doświadczeniem.

Kierowana przez Marka Michalika Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ściągnęła kilka wielkich inwestycji, m.in. Nippon Seiki czy firmy FF Marka Własna.

— Firma nie zdradza szczegółów inwestycji — mówi Mateusz Słonecki, rzecznik ŁSSE.

Lipcowe decyzje

Jednak z informacji na temat pomocy publicznej, którą FF Marka Własna otrzyma, wynika, że projekt będzie jednym z większych w tym roku w łódzkiej strefie. Zwolnienie z CIT ma wynieść 48,79-63,42 mln zł, a ponieważ dopuszczalna pomoc publiczna w województwie łódzkim sięga dla dużego przedsiębiorcy 35 proc., to cała inwestycja będzie się mieścić w przedziale 139-181 mln zł. FF Marka Własna miała w 2018 r. 155,1 mln zł przychodów i 387 tys. zł zysku netto.

W lipcu do strefy weszły także dwie średnie firmy: Modular System — producent domów i kontenerów modułowych z Płocka i Bona-Agra zajmująca się przetwórstwem warzyw i owoców. Od stycznia ŁSSE wydała 19 decyzji o wsparciu. Inwestorzy obiecują 1,35 mld zł nakładów i prawie 500 miejsc pracy. 13 firm ma polski kapitał.

— Zakładaliśmy, że w pierwszej połowie roku wydamy ok. 15 decyzji. Pojawiło się dużo małych i średnich firm, ale dużych projektów jest tyle, że wynik na koniec roku będzie lepszy od ubiegłorocznego — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

W 2018 r. łódzka strefa wydała 30 zezwoleń i decyzji, a firmy obiecały niemal 1,6 mld zł nakładów i 735 miejsc pracy.

Dużo dużych

Największy tegoroczny inwestor Corning Optical Fiber, dostawca rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego, m.in. kabli światłowodowych, otrzyma pomoc publiczną na poziomie 59,9-63,5 mln zł, a to oznacza inwestycję za co najmniej 170 mln zł. Firma otworzyła zakład w Łodzi w 2001 r., a pięć lat później przeniosła się do budynku w Strykowie. Amerykańska spółka ze 160-letnią historią zatrudnia w Polsce 1500 osób.

Duży projekt planuje też Impexmetal, producent wyrobów z metali nieżelaznych m.in. z dziedziny motoryzacji i elektroniki, który zainwestuje w Koninie 350 mln zł. W łódzkiej strefie zainwestuje też Nippon Seiki Poland, japoński producent wyświetlaczy HUD (Head- Up-Display), czyli cyfrowych i analogowych wskaźników do samochodów i motocykli. Firma kupiła na początku lipca 5,4 ha w Ksawerowie pod Łodzią i wybuduje zakład za co najmniej 80 mln zł, w którym zatrudni 80 osób. Alofarm Farmacja, jeden z największych graczy na polskim rynku farmaceutycznym, stworzony i kontrolowanyprzez rodzinę Furmanów, ma otrzymać nawet 43,4 mln zł pomocy publicznej, a to oznacza inwestycję za niemal 130 mln zł. W strefie z Łodzi pojawiły się także Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych „Biała Góra” z projektem za co najmniej 100 mln zł. Strefa liczy, że wkrótce wejdzie do niej brytyjski Johnson Matthey, który w Koninie chce zbudować zakład elementów do baterii do aut elektrycznych. Spółka zapowiada, że wyda nawet 1 mld zł, a zdolność operacyjną osiągnie w ciągu 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane