Będą przejęcia i dywidenda

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 28-01-2004, 00:00

Elektrobudowa zdeklasowała już krajowych konkurentów. Teraz szykuje się na walkę z międzynarodowymi koncernami.

Specjalizująca się w usługach elektromontażowych katowicka Elektrobudowa zapowiadała na 2003 r. 240 mln zł sprzedaży i 3,3 mln zł zysku netto. I nie zawiedzie inwestorów.

— Z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że prognozy wykonano — mówi Jacek Faltynowicz, prezes spółki.

Zyski będą rosły

Co więcej, ten rok ma być jeszcze lepszy. Przychody wzrosną o blisko 8 proc. do 258 mln zł, a zysk o ponad 54 proc. — do 5,115 mln zł. A kwoty te nie uwzględniają dużych kontraktów, które zostaną rozstrzygnięte dopiero w nadchodzących miesiącach.

Takie wyniki sprawiają, że Elektrobudowa znowu, po krótkiej przerwie może sobie pozwolić na wypłatę dywidendy. W tym roku ma to być około 50 groszy na jedną akcję (łącznie 2 mln zł).

Osiągnięcia Elektrobudowy pokazują, że w kraju jest ona największą firmą w branży, a jej najbliżsi konkurenci są 2-2,5 razy mniejsi.

— W tej sytuacji za cel stawiamy sobie pokonanie międzynarodowych operatorów działających na naszym rynku. Może to nastąpić w 2007 albo 2008 r. — deklaruje Jacek Faltynowicz.

Jego zdaniem, wśród najgroźniejszych konkurentów spółki należy wymienić takie koncerny, jak ABB, Alstom, Schneider czy Siemens, którzy choć mają gorszy okres, dysponują dużym potencjałem.

Zakupy w planach

Prezes Elektrobudowy zapowiada także, że do końca marca przygotuje strategię dalszego rozwoju spółki. Będzie ona zakładać m.in. przejęcia mniejszych firm.

— Mamy już kilka spółek na oku, ale żadnych negocjacji na razie nie prowadzimy — tłumaczy Jacek Faltynowicz.

Elektrobudowę interesują głównie podmioty działające w segmencie automatyki, co pozwoli poszerzyć ofertę grupy kapitałowej. Akwizycje rzędu kilku milionów złotych Elektrobudowa jest w stanie sfinansować ze środków własnych. Jeśli zaś ciekawy okaże się większy projekt, to środki na jego realizację pochodzić będą zapewne z emisji nowych akcji. Ale tego typu operacje mogą zostać przeprowadzone najwcześniej w drugiej połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będą przejęcia i dywidenda