Będzie aneks do raportu o WSI o prywatyzacji - prasa

opublikowano: 09-03-2007, 07:35

Według "Naszego Dziennika", rola funkcjonariuszy WSI i współpracowników tych służb w procesie prywatyzacji sektora bankowego oraz prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw przejmowanych za bezcen przez osoby związane ze służbami specjalnymi to główne wątki przygotowywanego aneksu do  raportu z likwidacji WSI.

Dokument zostanie opublikowany najprawdopodobniej latem bieżącego roku.

Gazeta dowiedziała się, że istotną rolę w uwłaszczeniu tajniaków z WSI na majątku państwowym odgrywały Narodowe Fundusze Inwestycyjne (NFI), najprawdopodobniej "Hetman" i "Jupiter".

"Wątki dotyczące powiązań między Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi a Wojskowymi Służbami Informacyjnymi znajdą się w kolejnym raporcie. Wiele uwagi komisja poświęca właśnie sposobowi pozyskiwania pieniędzy na działalność funduszy oraz sposobom prywatyzacji przedsiębiorstw zarządzanych przez NFI" - powiedział ekspert powołanej sejmową ustawą komisji weryfikacyjnej WSI, Piotr Walerych.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne powstały w 1995 r. w ramach programu Powszechnej Prywatyzacji. Każdy z funduszy zarządzał kilkudziesięcioma przedsiębiorstwami państwowymi. Łącznie do dyspozycji NFI przekazano 512 spółek, w tym mniej niż połowa należała do kategorii deficytowych, około 60 proc. to przedsiębiorstwa przynoszące określony dochód. Celem NFI miała być szybka i efektywna restrukturyzacja majątku połączonych spółek z równoczesnym udostępnieniem części majątku narodowego obywatelom, którzy wcześniej wykupili tzw. świadectwa udziałowe. Szybko się jednak okazało, że prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw przez NFI to fikcja. Jak wykazała kontrola NIK w 2002 r., tylko 206 spółek znalazło inwestora strategicznego, a 74 zbankrutowały.

"Nasz Dziennik" uzyskał informacje, że część z 206 sprywatyzowanych państwowych spółek znalazła się w rękach osób związanych z WSI, w co najmniej kilku przypadkach bankructwo przedsiębiorstw mogło być spowodowane wyprowadzaniem środków pieniężnych z firm na konta prominentów WSI i chroniących ich polityków.

Dokumenty, do których dotarli członkowie komisji weryfikacyjnej WSI i które są obecnie badane, mogą według informatorów gazety wskazywać na celowe doprowadzenie do bankructwa kilku państwowych firm poprzez wyprowadzanie z nich pieniędzy na cele wskazane przez funkcjonariuszy WSI.

"Z oczywistych powodów nie chcę też mówić o nazwiskach, ale proponowałbym zwrócić uwagę na takie fundusze jak +Jupiter+ czy +Hetman+" - mówi jeden z informatorów gazety. Cały artykuł w piątkowym wydaniu "Naszego Dziennika". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie aneks do raportu o WSI o prywatyzacji - prasa