Będzie Dzień Polskiej Babki na Wyspach

opublikowano: 20-09-2016, 17:50

Jest już Dzień Czekolady (7 lipca), Dzień Nutelli (5 lutego), Dzień Bekonu (5 września), ma być również Dzień Babki - 15 marca. Wszystko po to, by wypromować polski wypiek w Wielkiej Brytanii oraz przy okazji wspomóc marketingowo naszych przedsiębiorców.

Za pomysłem stoi opisywany przez nas w ubiegłym tygodniu Damian Wawrzyniak - polski doradca kulinarny i kucharz, który rozkręca na Wyspach modę na polską kuchnię organizując serię biesiad w brytyjskich restauracjach. 

to już nazwa zastrzeżona dla wypieku według receptury Damiana 
Wawrzyniaka. Nie jest to babka drożdżowa, ale charakterystyczna dla 
Wielkopolski, skąd pochodzi kucharz, babka na zakwasie
Zobacz więcej

"Babka Damiana"

to już nazwa zastrzeżona dla wypieku według receptury Damiana Wawrzyniaka. Nie jest to babka drożdżowa, ale charakterystyczna dla Wielkopolski, skąd pochodzi kucharz, babka na zakwasie Damian Wawrzyniak

Gdy 19 września napisał na Facebooku i Twitterze, że "ogłasza 15 marca Dniem Babki" odzew, zwłaszcza wśród Polaków, był ogromny. I to pomimo faktu, że w samej Polsce - w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii - raczej nie obchodzi się masowo dni poświęconych jedzeniu.

- Tu na Wyspach stale obchodzone są dni konkretnych produktów spożywczych, albo całe tygodnie poświęcone np. tylko cupcake'om, naleśnikom czy burgerom. Wtedy w mediach społecznościowych ludzie masowo publikują swoje zdjęcia z danym daniem, co pozwala zarówno producentom jak i restauratorom podczepiać się marketingowo pod święto i zyskiwać promocję. Pomyślałem, że skoro nie ma jeszcze Dnia Babki, trzeba je koniecznie wprowadzić - wyjaśnia Damian Wawrzyniak.

Datę 15 marca wybrał nieprzypadkowo. Po pierwsze będzie się ona co roku znajdować w pobliżu kojarzonej w Polsce z babkami Wielkanocy. Po drugie ponieważ właśnie tego dnia BBC wyemitował słynny odcinek programu Merry Berry poświęcony polskiej babce, po którym masa Brytyjczyków zafascynowała się tradycyjnym polskim wypiekiem jako produktem naturalnym, smacznym i w duchu slow food.

- Babka stała się tam tak popularna, że ostatnio poświęcono jej nawet odcinek bardzo popularnego na Wyspach programu kulinarnego The Great British Bake Off - mówi Wawrzyniak.

Jego pomysł ma również dodatkowe zadanie: wypromować produkt, który kucharz chce wprowadzić do sprzedaży w brytyjskich supermarketach. - Nazwa "Damian's Babka", pod którą polskie ciasto stało się popularne po programie Merry Berry już została przeze mnie zastrzeżona. Będzie to marka babki według mojej receptury, którą będzie można kupić w sklepach. Już prowadzę rozmowy z potencjalnymi producentami - mówi Wawrzyniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Będzie Dzień Polskiej Babki na Wyspach