Belka: Nie będę komentował informacji o warunkach SLD

Polska Agencja Prasowa SA
09-05-2005, 14:18

Premier Marek Belka nie chce komentować informacji o ewentualnych warunkach stawianych szefowi rządu przez SLD. Sojusz zapowiedział, iż nie wyklucza konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu.

Premier Marek Belka nie chce komentować informacji o ewentualnych warunkach stawianych szefowi rządu przez SLD. Sojusz zapowiedział, iż nie wyklucza konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu.

    Premier pytany przez dziennikarzy w poniedziałek w Łodzi, czy działanie SLD nie jest presją wywieraną na rząd, Belka stwierdził, iż "skoro dziennikarze tak sądzą, to pewno jest". Dodał, że on jest przyzwyczajony do presji.

      Belka powiedział również, że nie podjął jeszcze decyzji o kandydowaniu do parlamentu. Nie chciał też komentować wydarzeń w Moskwie, bo - jak powiedział - "nie miał okazji śledzić ich na bieżąco".

       W sobotę w rozmowie z PAP sekretarz generalny SLD Marek Dyduch powiedział, że SLD bierze pod uwagę konstruktywne wotum nieufności, ale jako sytuację wyjątkową. Wymienił jednocześnie warunki, jakie SLD stawia rządowi, aby do konstruktywnego wotum nieufności nie doszło.

    Chodzi m.in. o: awansowanie na wicepremiera szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego, wybór ministra środowiska z SLD (Sojusz wskazuje na Czesława Śleziaka-PAP), pozostawienie na stanowiskach ministrów, wiceministrów i wojewodów z SLD, dokończenie przez parlament prac nad projektami ustaw dotyczących m.in.: płacy minimalnej, dodatku pieniężnego dla najuboższych emerytów i rencistów, Funduszu stypendialnego im. KEN, prawa o szkolnictwie wyższym.

    Z kolei w niedzielę szef SLD Józef Oleksy powiedział w radiu Zet, że konstruktywne wotum nieufności dla rządu Marka Belki "to pomysł, który się przewinął w Sojuszu, ale nigdy nie stał się stanowiskiem politycznym". Szef partii zapewnił też, że "nie ma żadnego pakietu warunków" dla rządu. Powiedział, że nominacja dla Szmajdzińskiego "nie jest to warunek, który by miał rzutować na istnienie rządu", ani kwestie legislacyjne, na których SLD zależy.

    Według Oleksego, "legislacyjne warunki SLD muszą być spełnione", ale sprzeciw rządu wobec tego "nie będzie powodem dla konstruktywnego wotum nieufności". "Będziemy to bowiem przeprowadzać w Sejmie, a jeżeli rząd się na to nie będzie zgadzał, to będziemy głosować inaczej niż rząd" - wyjaśnił.

    W Łodzi Marek Belka uczestniczył w spotkaniach w sprawie utworzenia w tym mieście Centralnego Szpitala Weteranów i budowy zachodniej obwodnicy Łodzi, drogi ekspresowej S-14. Wziął również udział w regionalnym finale konkursu "Primus inter pares", podczas którego wręczył nagrodę najlepszej łódzkiej studentce Ewie Rosieckiej z Uniwersytetu Medycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Belka: Nie będę komentował informacji o warunkach SLD