Benefit za bardzo zwiększył masę

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Operator kart Multisport wycofał wniosek w sprawie przejęcia sieci Calypso Fitness, a urząd antymonopolowy umorzył postępowanie.

W fitnessie nie można bez końca zwiększać masy. Karty Multisport, wydawane przez giełdowy Benefit Systems, nosi w portfelach ponad 800 tys. Polaków. Strategia spółki przewiduje, że oprócz wydawania kart, pozwalających na korzystanie z setek obiektów sportowych w całym kraju, przychody mają przynosić także posiadane na własność kluby. Problem w tym, że Benefit Systems stał się za duży, by z łatwością przejmować kolejne. W październiku ubiegłego roku spółka złożyła w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia liczącej prawie 40 placówek sieci Calypso Fitness, z którą zresztą od dawna współpracowała i była pośrednio jej mniejszościowym udziałowcem z 33-procentowym pakietem.

DOSZEDŁ DO PROGU: Benefit Systems, w którym członkiem zarządu odpowiedzialnym za segment fitness jest Grzegorz Haftarczyk, ma już jedną trzecią akcji sieci Calypso, ale wątpliwości urzędu antymonopolowego sprawiły, że nie przejmie większościowego pakietu.
Zobacz więcej

DOSZEDŁ DO PROGU: Benefit Systems, w którym członkiem zarządu odpowiedzialnym za segment fitness jest Grzegorz Haftarczyk, ma już jedną trzecią akcji sieci Calypso, ale wątpliwości urzędu antymonopolowego sprawiły, że nie przejmie większościowego pakietu. Fot. Marek Wiśniewski

Transakcja, na mocy której Benefit Systems miał przejąć 50,1 proc. akcji Calypso za 81,25 mln zł (z czego jedną trzecią płatną w gotówce, a resztę w akcjach), nie dojdzie jednak do skutku. Urząd miał do niej sporo zastrzeżeń. Po odpytaniu mniejszych konkurentów Benefitu, a także właścicieli fitness klubów i pracodawców, zamawiających pakiety pracownicze, doszedłdo wniosku, że przejęcie przez giełdową spółkę kontroli nad Calypso doprowadziłoby do „istotnego ograniczenia konkurencji na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych”.

— Zagrożenia widzimy także w umacnianiu się już i tak silnej pozycji Benefitu w związku z posiadanymi lub zarządzanymi klubami fitness — tłumaczył wówczas Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W efekcie postępowanie się przedłużyło, a bez zgody UOKiK, która była warunkiem zawieszającym dla transakcji, umowa w sprawie przejęcia wygasła 31 grudnia. W związku z tym Benefit Systems wycofał wniosek, a urząd w czwartek umorzył postępowanie. Benefit Systems w raporcie giełdowym podał, że „nadal będzie realizował strategię zapewnienia odpowiedniej bazy klubów sportowych dla dynamicznie rosnącej grupy użytkowników kart MultiSport”. Spółka i tak ma w portfelu mniejsze sieci klubów fitness, m.in. Fitness Academy, Fabrykę Formy, Zdrofit i Tiger, działające w największych miastach Polski.

3,7 mld zł Na tyle szacowana jest wartość branży fitness w Polsce.

2,5 tys. Tyle klubów działa w całym kraju.

2,84 mln Tylu Polaków uczęszcza do klubów…

0,8 mln …a tylu ma kartę Multisport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy