Berlin rozważa zakaz sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom

opublikowano: 28-08-2018, 11:38

Zaniepokojone szybkim wzrostem cen i czynszów władze Berlina rozważają wprowadzenie zakazu sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom.

Władze wskazują na dane, z których wynika, że przez ostatnie dziesięć lat ceny nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Berlinie wzrosły dwukrotnie.

Zobacz więcej

Berlin, Aleksanderplatz

Katarzyna Łasica

- Odpowiedzialny za finanse członek władz pracuje nad propozycją mającą zapobiec spekulacji mieszkaniami – powiedział burmistrz Michael Müller w wywiadzie udzielonym Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Potwierdził, że miasto rozważa skorzystanie z rozwiązania wprowadzonego w Nowej Zelandii, gdzie zakazano nabywania nieruchomości obcokrajowcom, z wyjątkiem Australijczyków.

Pomysł władz stolicy Niemiec jest krytykowany. Pojawiły się argumenty, że rozwiązanie może być sprzeczne z prawej Unii Europejskiej i nie dotyczyć jej mieszkańców. Inni argumentują, że restrykcje mogą być obchodzone przez transakcje zawierane na tzw. słupy.

Reiner Braun z firmy konsultingowej Empirica Institut wskazuje, że czynsze i ceny nieruchomości nie rosną z powodu zakupów przez obcokrajowców, ale z powodu icj niedostateczne podaży w mieście, które powiększa się o ok. 40 tys. nowych mieszkańców każdego roku

- Sposobem na pokonanie problemu, a nie jego objawów, jest eliminacja niedostatku mieszkań. Musimy budować 25 tys. mieszkań rocznie, czyli więcej niż 15 tys. obecnie, które będą miały zapewnioną dobrą komunikację – powiedział Braun.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu