Beton walczy ze smogiem

opublikowano: 22-10-2018, 22:00

W Warszawie zostanie ułożony chodnik, który oczyści powietrze ze spalin samochodowych.

Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu, rozkładającej szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu, powstał chodnik, który oczyszcza powietrze ze spalin. Projekt był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Dzięki pozytywnym wynikom specjalny beton o powierzchni boiska piłkarskiego zostanie położony między biurowcami Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. To pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze w projekcie komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są Skanska — inwestor i generalny wykonawca Generation Park oraz firma Górażdże Cement — producent betonu.

Najnowsze rozwiązania nauki sprawiają, że beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia.

Podczas testów na 350 mkw. chodnika pozyskano dane ze specjalnych stacji pomiarowych.Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było zielonego betonu. Przeprowadzone wspólnie przez Skanską i renomowane jednostki naukowe pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Dzięki badaniom wiadomo też, że gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie już zwarta zabudowa, zielony beton osiągnie jeszcze lepsze wyniki w walce z warszawskim smogiem. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx dochodziła aż do 70 proc. Przy projekcie Generation Park Skanska zainstaluje stałą stację pomiarową, która nieprzerwanie będzie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane