Bez pomysłu ani rusz

Anna Borys
27-09-2007, 00:00

Ochłodziła się koniunktura na rynku pierwotnym. Przyszli debiutanci tym się nie przejmują. Wierzą, że gracze kupią ich biznes.

Rynek pierwotny

Inwestorzy zaczną bardziej wybrzydzać

Ochłodziła się koniunktura na rynku pierwotnym. Przyszli debiutanci tym się nie przejmują. Wierzą, że gracze kupią ich biznes.

Wczoraj inwestorzy mieli kolejną okazję spotkania się z władzami spółek, wchodzących na giełdę. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie po raz dziesiąty zorganizowały IPO Day. Zaprezentowało się sześć spó-łek: Asseco Business Solution, MW Trade, Stark Development, Complex, Pol-Inowex, Pani Teresa Medica.

Emitenci muszą się liczyć ze zmianą nastawienia inwestorów do ofert publicznych.

— Klimat na rynku IPO ochłodził się — mówi Wojciech Szymon Kowalski z Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Choć najgorsze mamy już za sobą.

— W najbliższych tygodniach jest szansa na utrzymanie dobrej koniunktury. Wzrostowy trend podtrzymuje możliwość kolejnych cięć stóp procentowych za oceanem oraz tani dolar wspierający eksport amerykański — wyjaśnia Rafał Salwa, niezależny analityk .

Nie znaczy to jednak, że nowe emisje będą się błyskawicznie sprzedawały.

— O powodzeniu oferty zadecydują fundamenty firmy i jej strategia — dodaje Rafał Salwa.

— Gracze zwrócą też większą uwagę na cenę i strukturę księgi popytu — wylicza Wojciech Szymon Kowalski

Przyszli debiutanci są zdecydowanie optymistami.

— Mamy na tyle silne atuty, że słabsza koniunktura na rynku nie wpłynie na powodzenie oferty — zapewnia Romuald Rutkowski, prezes Asseco Business Solution.

— Ofertę udało nam się zakończyć z nadpodażą. W dniu debiutu spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu notowań — przewiduje Marcin Mańdziak, wiceprezes MW Trade.

— Też liczymy na dwucyfrową zwyżkę notowań — wtóruje Paweł Cegła, dyrektor zarządzający Stark Development, od dziś na rynku New Connect.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Bez pomysłu ani rusz