Bez powodów do obaw

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 02-08-2021, 10:58

Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się w dobrych nastrojach, a główne parkiety mienią się w kolorze zielonym.

Niemiecki Dax zyskiwał po otwarciu już blisko 1% i wyszedł na dwutygodniowe maksima, ale szybko wrócił do punktu wyjścia. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 pozostają wysoko i znajdują się w okolicach 4415 pkt. Poprawa sentymentu nie jest bezpośrednio związana z żadnym wydarzeniem, a zatem inwestorzy przestali już się bać pogarszających się perspektyw spółek technologicznych wraz z zakończeniem pandemii, co wprowadziło pewne zamieszanie w minionym tygodniu. Na drugi plan zeszły również obawy związane z większymi regulacjami chińskich spółek z tego sektora. Publikowane cały czas wyniki spółek za II kw. powinny raczej napawać optymizmem, bowiem w przeważającej części wypadają lepiej od prognoz.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dziś pierwszy roboczy dzień miesiąca i jak zwykle uwaga skupiać się będzie na wskaźnikach koniunktury gospodarczej. Publikowane przed południem PMI z Europy w większości przypadków nie różnią się od wstępnych odczytów. W lipcu indeks PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 62.8 pkt. z 63.4 pkt. odnotowanych w czerwcu, co i tak było powyżej wstępnego odczytu na poziomie 62.6 pkt. Dane z europejskiej gospodarki wskazują na utrzymanie bardzo wysokiego tempa poprawy koniunktury. Po południu poznamy indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego, który z rynkowego punktu widzenia będzie przyciągał o wiele większą wagę.

Dość zaskakujące jest dziś natomiast cofnięcie na rynku ropy naftowej i spadek WTI w kierunku 73 USD za baryłkę. Ma to jednak miejsce po udanym zeszłym tygodniu, w którym notowania czarnego złota zyskały blisko 3%, a dziś górę wzięły obawy o popyt w Chinach. Tam powiem finalny wskaźnik PMI okazał się poniżej wstępnego odczytu, co sugeruje, że spowolnienie przybiera na sile. Indeks spadł do 50.3 pkt. z 51.3 pkt. w czerwcu i wstępnych danych na poziomie 51.0 pkt. Traci dziś również złoto, a jedna uncja zbliża się do 1800 USD. Dzieje się tak mimo nie najlepszej postawy amerykańskiej waluty. Uwzględniając jednak przyspieszającą inflację i opieszałość bankierów w normalizacji polityki monetarnej nie należy przekreślać jeszcze żółtego metalu w drugiej połowie 2021 roku.

Na rynku walutowym dolar znajduje się w defensywie, a kurs EURUSD podchodzi pod 1.19. Kluczowe dla głównej pary walutowej będą oczywiście piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za lipiec. Do tego czasu zmienność nie powinna być duża.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane