Bezpieczna trzynastka

24-11-2015, 22:00

Co roku przybywa pracodawców, którzy znacząco poprawiają warunki pracy — ocenia PIP i wręcza im za to laury.

Już po raz 22. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wyróżniła firmy w konkursie „Pracodawca — organizator pracy bezpiecznej”. Trzynastu tegorocznych laureatów zostanie dziś uroczyście uhonorowanych statuetką Mecum Tutissimus Ibis. Konkurs promuje pracodawców, którzy sukces ekonomiczny wiążą z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy — stosują w tym celu ponadstandardowe rozwiązania, wdrażają systemy zarządzania bezpieczeństwem, angażują się w profilaktykę dobrych praktyk.

Jurorzy oceniają przestrzeganie przepisów dotyczących nie tylko zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także m.in. stosunku pracy, czasu pracy, ochrony młodocianych i kobiet, wynagrodzeń i innych świadczeń, urlopów, zwolnień grupowych, regulaminów pracy i wynagradzania, świadczeń socjalnych.

Nie bez znaczenia jest popularyzacja wiedzy o ochronie pracy, udział pracowników w tworzeniu bezpiecznych, higienicznych i ergonomicznych warunków pracy, nakłady inwestycyjne na ich poprawę oraz realizacja zaleceń i decyzji organów nadzoru nad warunkami pracy.

— Oceniając kandydatów do nagrody, kapituła konkursu wskazała na firmy, w których nastąpiła znacząca, wyraźna i udokumentowana poprawa warunków pracy. Z każdym rokiem przybywa takich przedsiębiorstw, a poziom bezpieczeństwa pracy jest w nich coraz wyższy — podkreśla Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy (GIP).

Kapituła Konkursu, w skład której obok PIP wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych, wyłoniła laureatów w trzech kategoriach, według podziału na zakłady małe (zatrudnienie do 50 osób), średnie (51-250 pracowników) i duże (powyżej 250 zatrudnionych). W pierwszej zwyciężyli: Eltwin, Merrid Controls, Primator Henryk Kraszewski oraz Zakład Stolarsko-Budowlany Zdzisław Serhej. W drugiej — Aperam Stainless Services & Solutions Poland, Nord Napędy Zakłady Produkcyjne, OSI Food Solutions Poland Zakład Produkcyjny w Górce i Rolls- Royce Poland Zakład w Gniewie.

W trzeciej — Anwil, Electrolux Poland Oddział w Oławie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz Rosomak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Bezpieczna trzynastka