Bezpieczne waluty w cenie

Michał Papuga, analityk XTB
opublikowano: 23-02-2016, 10:52

Początek dzisiejszego dnia upływa pod znakiem odwrotu od ryzyka oraz korekty ostatniego odbicia jakie miało miejsce na światowych indeksach. Pogorszenie nastrojów po raz kolejny zapoczątkowano w Azji, gdzie doszło dziś do dalszej dewaluacji chińskiej waluty. Na słabszy sentyment, wpływ ma również powrót do spadków na rynku surowcowym.

Ludowy Bank Chin obniżył dzienną stopę referencyjną o 0.17% co poskutkowało osłabieniem juana w stosunku do dolara o 0.09%. Jest to najmocniejsza dewaluacja juana od 6 tygodni, a ruch chińskiego rządu stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami o braku dalszych działań dążących do osłabienia waluty. Jest to kolejne posunięcie Chin mające na celu stymulację tamtejszej gospodarki, co tylko podsyca niepokoje związane ze spowolnieniem w Chinach. Azjatyckie giełdy zareagowały spadkami, a wraz z odwrotem od ryzyka po raz kolejny umacnia się japoński jen, który w stosunku do dolara zyskuje dziś 0.78%.

Ogromne spadki podczas wczorajszego dnia towarzyszyły notowaniom brytyjskiego funta, który tracił nawet ponad 2% w stosunku do dolara. Dziś, nastoje na parach z GBP są znacznie spokojniejsze, jednak brytyjska waluta do tej pory nie wykazuje dużej siły, która pomogłaby w nadrobieniu wczorajszych strat. Mimo zakończonych sukcesem negocjacji Davida Camerona podczas zeszłotygodniowego szczytu w Brukseli, zagrożenie BREXITem wzrosło, po tym jak swojego poparcia dla strony eurosceptyków udzielił Boris Johnson, burmistrz Londynu. W dniu dzisiejszym odbędzie się przemówienie szefa Banku Anglii, Marka Carneya, które może przynieść lekkie umocnienie funta.

Przemawiał będzie dziś również szef SNB, Thomas Jordan. Notowania frank szwajcarskiego również zyskują na dzisiejszym odwrocie od ryzyka (USDCHF -0.60%), jednak w perspektywie ostatniego roku pozostaje względnie stabilny. Prezes szwajcarskiego banku najprawdopodobniej po raz kolejny podkreśli, iż frank jest przewartościowany i niewykluczone są interwencje walutowe. W związku z tym, rynek nie spodziewa się większej zmienności, jednak należy pamiętać, iż SNB potrafi zaskakiwać.

Dziś czekają nas także decyzje w sprawie stóp procentowych w Turcji oraz na Węgrzech. Konsensus nie zakłada zmiany poziomu stóp, które w chwili obecnej wynoszą odpowiednio 7.50% oraz 1.35%. Dalsze działania dotyczące luzowania polityki monetarnej na Węgrzech mogą być możliwe po ogłoszeniu marcowej decyzji EBC, podczas której spodziewana jest kolejna obniżka stóp oraz zwiększenie programu QE.

Odwrót od ryzyka powoduje lekkie osłabienie się polskiego złotego, który traci do dolara 0.18% i aż 0.68% do franka szwajcarskiego. Stabilnie wyglądają notowania w stosunku do euro oraz funta, które w związku z  BREXITem również notują słabszy okres.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Papuga, analityk XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bezpieczne waluty w cenie