Bezpiecznie to znaczy technologicznie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 19-06-2007, 00:00

Muszą uniemożliwić lub utrudnić włamanie. Być szczelne i wytrzymałe. Zapewniać izolację akustyczną i cieplną oraz wieloletnią niezawodność.

Skuteczność można osiągnąć tylko inwestując w nowe konstrukcje

Muszą uniemożliwić lub utrudnić włamanie. Być szczelne i wytrzymałe. Zapewniać izolację akustyczną i cieplną oraz wieloletnią niezawodność.

Każde drzwi to zespół dwóch współpracujących ze sobą elementów, czyli ościeżnicy i skrzydła. Skrzydło drzwi tworzy rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, usztywniona elementami ze stali i ocieplona. W drzwiach drewnianych rama zrobiona jest z drewna, w drzwiach z PCW — z dwu- lub trzykomorowych profili z tego tworzywa.

Poszycie drzwi wykonuje się z płyt woodoodpornych (HDF, sklejka) lub drewnianych płycin dekoracyjnych. Powierzchnie drzwi wykończone są farbami kryjącymi lub lakierami, olejami impregnującymi lub folią z ozdobnym nadrukiem, najczęściej imitującym drewno. Na skrzydłach zamontowane są uszczelki z gumy syntetycznej lub EPDM, chroniące przed przenikaniem zimna, wilgoci, zanieczyszczeń i hałasu.

Drewno, stal i inne

Na skrzydła drzwi najczęściej wykorzystuje się drewno i stal. Stosuje się głównie drewno sosny, modrzewia, jesionu, dębu, buka i mahoniu. Skrzydła drewniane są wytrzymałe, mają małą rozszerzalność termiczną i dobrze izolują cieplnie.

Skrzydła z blachy ocynkowanej spotkamy w drzwiach antywłamaniowych. Wykańcza się je odpornymi na ścieranie i zarysowania farbami proszkowymi lub winylo- wymi.

Drzwi z tworzywa lub aluminium wybierają inwestorzy, których domy wyposażone są w ozdobne, przeszklone werandy czy przydomowe ogrody zimowe. Często stosuje się je również w budynkach użyteczności publicznej.

PCW łatwo utrzymać w czystości i nie wymaga konserwacji. Jest mniej odporne na działanie promieni słonecznych.

Drzwi aluminiowe są lżejsze i bardziej odporne na korozję od stalowych i nie wymagają żadnej konserwacji. Ich skrzydła wykonuje się z profili aluminiowych i wypełnia pianką poliuretanową, pokrytą z obu stron lakierowaną lub foliowaną blachą aluminiową.

W Polsce niewielu nabywców wybiera drzwi z włókna szklanego.

Najwyżej trzy zamki

O klasie drzwi zewnętrznych i wejściowych decyduje przede wszystkim wytrzymałość konstrukcji oraz jakość i niezawodność użytych zamków, okuć i zabezpieczeń. Większość renomowanych producentów stolarki drzwiowej dba, aby swe produkty dostarczać na rynek z okuciami renomowanych firm.

Standardowo drzwi kupuje się z dwoma zamkami. Nie powinno być ich więcej niż trzy, bo niepotrzebnie osłabiają konstrukcję, natomiast nie podnoszą w sposób znaczący bezpieczeństwa.

Coraz częściej spotyka się drzwi wejściowe z przeszkleniami o różnym kształcie. Zdobią je, a także doświetlają pomieszczenie znajdujące się za drzwiami, np. wiatrołap.

Na przeszklenia wykorzystuje się szyby zespolone ze szkła termoizolacyjnego i bezpiecznego: antywłamaniowego lub nawet kuloodpornego.

Producenci proponują również ozdobne klamki, wizjery, skrzynki na listy, kołatki, samozamykacze, czasem nawet daszki nad drzwiami.

Na złodzieja

Drzwi wejściowe o konstrukcji stalowej produkowane są najczęściej jako antywłamaniowe. Wykonanie skrzydeł i ościeżnicy oraz zamka musi zapewnić wytrzymałość i odporność na wyważenie, wyłamanie i inne próby sforsowania drzwi. Aby mogły być uznane za antywłamaniowe, drzwi muszą mieć odpowiednie atesty Instytutu Techniki Budownictwa. Atestowany musi być też użyty w nich zamek.

Najwyższą jakość i wytrzymałość mają drzwi antywłamaniowe ze świadectwem klasy C. Skrzydła montowane są na wzmacnianych zawiasach do stalowych ościeżnic, mocno osadzonych w murze specjalnymi kołkami lub kotwami.

W dobrej jakości drzwiach antywłamaniowych znajduje się przeważnie jeden zamek, którego rygle i bolce znajdujące się na obwodzie skrzydła, wysuwane są w dwóch lub trzech kierunkach. Maksymalnie w drzwiach antywłamaniowych dopuszcza się stosowanie dwóch zamków.

Zainstalowanie drzwi antywłamaniowych z atestem upoważnia do zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej, związanej z ryzykiem kradzieży.

Warto też pamiętać, że drzwi powinny być dostosowane do stopnia zabezpieczenia całego budynku. Co nam dadzą „pancerne” drzwi, jeśli nie zabezpieczymy również okien, wyłazów dachowych czy bramy garażowej?

Bezpieczny garaż

Stalowa konstrukcja skrzydeł bram garażowych, stalowe ościeżnice, szyny prowadzące zakotwione głęboko w murze stanowią solidną barierę. Mają jednak słaby punkt. Jest nim system zamykania.

Standardowo to zwykły zamek z pojedynczym ryglem w centralnym punkcie. Są bramy, które mają dwa rygle umieszczone po przeciwległych stronach skrzydła bramy — na dole i na górze, po bokach, w dolnych narożnikach.

Większe bezpieczeństwo daje zastosowanie dwóch uchwytów i dwóch zamków. Takie rozwiązanie możemy spotkać w szerokich bramach do garaży na dwa samochody.

Zamek w bramie powinien być antywłamaniowy. Najlepiej najwyższej klasy C, z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Laboratorium Komendy Głównej Policji. Wtedy oprócz poczucia bezpieczeństwa otrzymamy też zniżkę stawki za ubezpieczenie garażu lub domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bezpiecznie to znaczy technologicznie