Bezrobocie w Korei Płd najwyższe od dziewięciu lat

opublikowano: 13-02-2019, 09:53

W styczniu 2019 r. stopa bezrobocia w Korei Południowej osiągnęła najwyższy poziom od dziewięciu lat, donosi serwis CNBC. To rezultat unikania nisko płatnych prac przez coraz większą liczbę osób w obliczu rosnącej płacy minimalnej. Wywiera to dodatkową presję na gospodarkę i pogłębiając frustrację polityczną prezydenta Moon Jae-ina.

Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu do 4,4 procent w ujęciu skorygowanym sezonowo, co jest najwyższym poziomem od wskaźnika od 4,7 proc. odnotowanych w styczniu 2010 r. Największą ilość utraconych miejsc pracy odnotowano w sektorze produkcyjnym i budowlanym, wynika z opublikowanych w środę danych koreańskiego urzędu statystycznego.

W grudniu stopa bezrobocia wyniosła 3,8 proc.

Znikające miejsca pracy uderzają w czwartą co do wielkości gospodarkę w Azji, podczas gdy spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - dwoma największymi partnerami handlowymi - zagraża szóstemu co do wielkości eksporterowi świata.

Eksport spadł w styczniu, gdy sprzedaż do Chin zmniejszyła się trzeci miesiąc z rzędu.

Łączna 29-procentowa podwyżka obowiązkowych minimalnych wynagrodzeń w ciągu zaledwie dwóch lat doprowadziła do spadku liczby nisko płatnych miejsc pracy w sektorze detalicznym, budownictwie i handlu detalicznym, co jest ciosem dla gospodarki, która zmaga się już ze spowolnieniem eksportu.

Obowiązujące od stycznia wynagrodzenie minimalne wzrosło o 10,9 proc. w stosunku do zeszłego roku, do 8 350 wonów (7,46 USD) na godzinę, po 16-proc. wzroście w 2018 roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu