Bezrobocie w USA zbliża się do 10 proc.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 02-07-2009, 08:32

Nowy miesiąc i kwartał rynek amerykański rozpoczął od silnego uderzenia popytu. Tuż po otwarciu indeksy rosły o 1,5 proc. i S&P500 znalazł się powyżej 930 pkt. Wzrost robił wrażenie jeżeli spojrzy się na  publikowane wczoraj raporty z amerykańskiego rynku pracy, które to  miały dwuznaczną wymowę.

Raport Challengera o planowanych zwolnieniach był pozytywny, bo pokazał, że znacznie mniej pracowników straci pracę niż oczekiwano. Zupełnie co innego znalazło się w istotniejszym raporcie ADP, który pokazał w maju spadek zatrudnienia w gospodarce USA o kolejne 473 tysiące. Te informacje były niejednoznaczne, ale już rynek nieruchomości nie pozostawiał takich złudzeń. Zarówno indeks podpisanych umów kupna w ciągu miesiąca praktycznie się nie zmienił, a dodatkowo wydatki na inwestycje budowlane ostatnio spadły bardziej niż oczekiwano.

Z takiego zestawu trudno było dopatrzeć się skąd może płynąć optymizm, ale nowy kwartał po najlepszym kwartale od dziesięcioleci na amerykańskim rynku był wystarczającym argumentem dla byków. Po początkowym wybiciu systematycznie indeksy obniżały się i na koniec zwyżka była jedynie symboliczna i odrobiła zaledwie połowę wtorkowego spadku.

Podobnie rozegrała się sesja na GPW. Dzień rozpoczął się od odrabiana wtorkowego spadku i popytowi szybko udało się dojść w okolice 1900 pkt. Przy braku dobrych danych i wzrostowych impulsów z zagranicy przekroczenie tej bariery było zdecydowanie zbyt wymagającym zadaniem i dlatego w końcówce (podobnie jak we wtorek) uaktywniła się podaż. Ostatecznie udało się zamknąć WIG20 wzrostem, ale jego skala a jednocześnie styl w jakim został osiągnięty (mały obrót) potwierdza, że są to wątłe podstawy.

Dzisiejszą sesją nieformalnie kończymy tydzień, ponieważ w piątek w USA z powodu święta niepodległości rynki nie będą pracować. Z tego powodu na czwartek przeniesiono najważniejsze w tym tygodniu informacje o rynku pracy i bez wątpienia jego odczyt będzie miał wpływ na końcowy wynik sesji . Wczorajsze wstępne raporty nie nastrajają optymistycznie, więc jeżeli potwierdzą się pesymistyczne prognozy to stopa bezrobocia w USA osiągnie 9,8 proc. i będzie już tylko o 1 proc. mniejsza od krajowej. W takim wypadku niedźwiedzie zdecydowanie mogą przejąć kontrolę nad trwającą korektą i zbliżyć indeks do 1800 pkt.

Wczoraj dość nieoczekiwanie największe zmiany pojawiły się na rynku walutowym. Kurs złotego przełamał majowe minima zarówno na euro jak i na dolarze, co od razu skutkowało jeszcze silniejszym umocnieniem i powrotem do kanału 3-miesięcznego spadku. Jeżeli ten trend utrzyma się w ciągu najbliższych tygodni to może się okazać, że wakacje dla znacznej części Polaków będą tańsze tylko i wyłącznie dzięki reakcji graczy na wskazania analizy technicznej.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane