BGK dokończy system z Oracle’em

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

BGK, który po rozstaniu z Sygnity został z niedokończonym systemem, chce zakończyć wdrożenie z pomocą producenta oprogramowania.

W połowie sierpnia pisaliśmy o perturbacjach przy wdrażaniu centralnego systemu bankowego (CSB) w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Miał być gotowy w czerwcu, a nadal jest niedokończony. W związku ze „znaczącym opóźnieniem w realizacji zadań przypisanych w harmonogramie” zapadła decyzja o rozstaniu z dotychczasowym wykonawcą — Sygnity, z którym po burzliwych negocjacjach udało się podpisać warunki rozwiązania umowy.

BGK, w którym za IT odpowiada Przemysław Cieszyński, rozważa przeprowadzenie audytu prac wykonanych w ramach umowy na centralny system bankowy
Zobacz więcej

POD LUPĄ:

BGK, w którym za IT odpowiada Przemysław Cieszyński, rozważa przeprowadzenie audytu prac wykonanych w ramach umowy na centralny system bankowy Fot. K.Pacholak

Z wolnej ręki i konkurencyjnie

To niekomfortowa sytuacja dla BGK, ma on jednak pomysł, jak dokończyć wdrożenie. Zlecenie z wolnej ręki trafi do dostawcy technologii.

— System, który wdrażało Sygnity, to produkt dojrzały, w nowoczesnej technologii, więc chcemy zostać przy tym wyborze. Żeby zapewnić dostosowanie go do naszych potrzeb, skorzystamy ze wsparcia producenta oprogramowania, czyli Oracle’a — mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Jak twierdzi, bank ma ekspertyzy, z których wynika, że zlecenie można skierować do dostawcy technologii.

— Od dłuższego czasu mamy nieformalną deklarację Oracle’a, że jest gotów przeprowadzić niezbędne prace, a obecnie prowadzimy z nim postępowanie w elastycznym trybie dopuszczalnym przez prawo zamówień publicznych — mówi Przemysław Cieszyński.

Równolegle BGK planuje uruchomienie w pełni konkurencyjnego postępowania na tzw. drugie wydanie i serwis.

— Jesteśmy w trakcie szacowania budżetu prac. Zakładam, że w obu zamówieniach zmieścimy się w pierwotnych założeniach — informuje członek zarządu BGK.

Sygnity zaoferowało wdrożenie CSB za 54 mln zł brutto. Budżet opiewał na 90 mln zł brutto. Ofertę złożyło także konsorcjum Cube.ITG z Compem, któreza ten sam system (Flexcube) żądało 114 mln zł brutto, oraz Asseco Poland — z ofertą opiewającą na 104,5 mln zł. Przemysław Cieszyński informuje, że do tej pory zrealizowanych i odebranych przez jednostki biznesowe banku po testach akceptacyjnych zostało około 70-80 proc. funkcjonalności. Projekt wymaga jeszcze innych działań, m.in. migracji i integracji.

— Chcemy, aby system został wdrożony na początku maja 2019 r. Wówczas obecny [Def2000, produkcji Asseco — red.] zacznie działać w trybie archiwalnym, a procesy biznesowe będą wspierane przez nowy. Drugie wydanie ma być wdrożone do końca przyszłego roku. Przetarg chcemy ogłosić w ciągu dwóch, trzech miesięcy — mówi Przemysław Cieszyński.

Ukarany i wygrany

Do tej pory za dostarczony sprzęt, oprogramowanie i licencje BGK zapłacił Sygnity około 12 mln zł. Zgodnie z porozumieniem, informatyczna spółka ma otrzymać jeszcze około 5,4 mln zł brutto.

— Uważam, że porozumienie z Sygnity jest konstruktywne. Zależało nam, aby projekt był kontynuowany w możliwie spokojnej atmosferze. Rozliczenie w wyniku porozumienia to kwota netto, uwzględniająca wartość odebranych od dostawcy produktów pomniejszoną o kary i odszkodowanie — mówi członek zarządu BGK.

Bank naliczył Sygnity 0,8 mln zł kary umownej za opóźnienie w złożeniu do depozytu kodów źródłowych oprogramowania podstawowego. Odszkodowanie na rzecz banku wynosi 2,5 mln zł.

Sygnity prowadziło w ostatnim czasie restrukturyzację kłopotliwych kontraktów w kilku instytucjach — podpisało m.in. ugodę z Ministerstwem Finansów w sprawie e-Podatków. Inaczej niż BGK MF, które wydało na projekt ponad 100 mln zł, nie chce rozwijać dalej wdrażanej technologii, czyli systemu Gen-Tax, choć zdecydowało się na niego, wybierając ofertę w publicznym przetargu. Oba przypadki mają jednak wspólny mianownik — beneficjentem będzie Oracle, z którego wsparcia resort zamierza skorzystać przy wdrażaniu systemu Poltax Plus. Jak wynika z listy największych podatników, opublikowanej przez MF, w 2017 r., przy blisko 600 mln zł sprzedaży w Polsce, informatyczny gigant zanotował stratę i nie zapłacił CIT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu