BGK pomaga gminom budować mieszkania

opublikowano: 04-09-2016, 22:00

Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje powstawanie lokali komunalnych i socjalnych.

Deficyt mieszkań komunalnych (a także socjalnych) to problem niemal wszystkich gmin. Samorządy są zobowiązane do zapewnienia dachu nad głową ubogim i średniozamożnym obywatelom, ale często nie radzą sobie i z remontami, i z budową mieszkań. Dlatego mogą skorzystać ze wsparcia w ramach kilku inicjatyw rządowych.

W takich blokach przy ulicy Świemirowskiej zamieszkają w Sopocie najemcy lokali komunalnych.
Zobacz więcej

DLA RODZIN:

W takich blokach przy ulicy Świemirowskiej zamieszkają w Sopocie najemcy lokali komunalnych. ARC

Na początku września ruszył jesienny nabór na wnioski o wsparcie samorządowych inwestycji mieszkaniowych z tzw. Funduszu Dopłat. O dotacje mogą się starać samorządy, które spełnią określone warunki. Mogą uzyskać nawet 50-procentowy zwrot kosztów inwestycji w mieszkania komunalne, socjalne i miejsca noclegowe.

Warunkiem jest posiadanie wkładu własnego i m.in. zobowiązanie do powiększenia zasobu mieszkaniowego gminy o taką liczbę lokali, na jaką BGK udzielił wsparcia (lub o łącznej powierzchni użytkowej 3,6 tys. mkw.). Fundusz Dopłat to rządowy program, który powstał dziewięć lat temu. Dotychczas BGK przyznał z niego 735 mln zł na realizację ponad 1150 przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 2,3 mld zł. Dzięki tym pieniądzom powstało już około 12 tys. mieszkań i ponad 900 miejsc noclegowych. W budowie są obiekty, które mają zapewnić lokum 4,6 tys. rodzinom i innym potrzebującym — informuje BGK.

Ze wsparcia BGK skorzystał niedawno Sopot. Miasto dostałodotację na wzniesienie trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych — jednego przy ul. Malczewskiego i dwóch przy ul. Świemirowskiej. Przedsięwzięcia, dzięki którym powstaje 76 lokali komunalnych, będą kosztowały odpowiednio: 12,2 mln zł i 3,7 mln zł. Do pierwszego BGK dołożył 4,2 mln zł, a w przypadku drugiego może zwrócić miastu nawet1,3 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z samorządowego budżetu.

Budowy ruszą jeszcze we wrześniu. Wnioski na nowe budownictwo komunalne będą przyjmowane w drugim kwartale przyszłego roku. Wcześniej rada miasta przygotuje i zatwierdzi regulamin przyznawania mieszkań. W Sopocie na lokal socjalny, czyli dla najuboższych, oczekuje 108 rodzin lub osób. Gmina nie buduje jednak takich mieszkań, ponieważ jej priorytetem jest budownictwo komunalne. Na przydział lokalu komunalnego czeka się tam kilka lat.

— Budownictwo komunalne jest priorytetem inwestycyjnym dla miasta w obecnej kadencji. Po raz pierwszy podpisaliśmy umowę na dofinansowanie budowy mieszkań w takiej skali. Mieszkania budujemy przede wszystkim dla młodych sopocian z dziećmi. Chcemy wspierać rodziny, których marzeniem jest mieszkanie w Sopocie, a zakup na wolnym rynku przerasta ich możliwości finansowe — mówi Marcin Skwierawski.

Zapowiada szukanie kolejnych lokalizacji i możliwości finansowania. W poprzedniej perspektywie ze wsparcia BGK skorzystała też m.in. gmina Pilawa, która wybudowała11 lokali socjalnych za 825 tys. zł, z czego bank pokrył 250 tys. zł.

Fundusz Dopłat to nie jedyny instrument BGK, z którego mogą korzystać gminy powiększające swoje zasoby mieszkaniowe. Dzięki niemu gminy mogą korzystać z dotacji bezzwrotnych, ale muszą wcześniej zagwarantować własne fundusze. BGK oferuje także m.in. preferencyjne kredyty dla towarzystw budownictwa społecznego, spółek komunalnych i spółdzielni mieszkaniowych w ramach nowego programu budownictwa czynszowego. Nabór podań o takie kredyty też ruszył od września.

Tu w puli jest 545 mln zł. Bank prowadzi także Fundusz Municypalny, który obejmuje udziały w gminnych spółkach powoływanych do prowadzenia konkretnych inwestycji, m.in. mieszkaniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu