BGK rozkręca kredytowanie MSP

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił już gwarancji na ponad 610 mln zł, a do rozdysponowania ma jeszcze ponad 29 mld zł

Rządowy program Portfelowa Linia Gwarancyjna de minimis (PLD) Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił na potrzeby mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać kredytowanie obrotowe, ale mają problemy z przedstawieniem odpowiedniego zabezpieczenia wymaganego przez banki. Dzięki wsparciu BGK, który zobowiązuje się do pokrycia zadłużenia przedsiębiorcy objętego gwarancją (maksymalnie 60 proc. kredytu), rośnie wiarygodność przedsiębiorcy w oczach banku. To duża szansa dla właścicieli firm dopiero rozpoczynających działalność, którzy nie mają historii kredytowej, ale także dla tych, którzy nie chcą „zamrażać” majątku firmy.

BEZ ZASTAWU: Wsparcie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego zwalnia przedsiębiorcę z konieczności obciążania majątku firmy i daje mu możliwość swobodnego dysponowania własnymi środkami. W części objętej gwarancją de minimis właściciel firmy nie musi zastawiać majątku ani na rzecz banku udzielającego kredytu obrotowego, ani na rzecz BGK. [FOT. BLOOMBERG]
BEZ ZASTAWU: Wsparcie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego zwalnia przedsiębiorcę z konieczności obciążania majątku firmy i daje mu możliwość swobodnego dysponowania własnymi środkami. W części objętej gwarancją de minimis właściciel firmy nie musi zastawiać majątku ani na rzecz banku udzielającego kredytu obrotowego, ani na rzecz BGK. [FOT. BLOOMBERG]
None
None

— Wsparcie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego zwalnia przedsiębiorcę z konieczności obciążania majątku firmy i daje mu możliwość swobodnego dysponowania własnymi środkami. W części objętej gwarancją de minimis, właściciel firmy nie musi zastawiać majątku ani na rzecz banku udzielającego kredytu obrotowego, ani na rzecz BGK. Jedynym zabezpieczeniem udzielonej gwarancji jest weksel własny in blanco kredytobiorcy — mówi Dariusz Daniluk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja jest udzielana maksymalnie na 27 miesięcy, a jej kwota nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Warto postarać się o nią do końca tego roku, bowiem zgodnie z założeniami programu przedsiębiorca, który uzyska gwarancję przed 31 grudnia 2013 r., przez pierwsze 12 miesięcy nie będzie płacił prowizji. W kolejnym roku jej wysokość będzie wynosiła 0,5 proc. w skali roku. Opłata będzie naliczana od kwoty gwarancji de minimis.

Kredyt za rogiem

Na tym nie koniec udogodnień dla przedsiębiorców. Tym, co przekonuje wielu z nich do zaciągnięcia kredytu z gwarancją de minimis, są proste procedury ubiegania się o finansowanie. Wnioskodawca robi wszystko tak, jakby ubiegał się o standardowy kredyt, co oznacza, że nie musi dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów. Nie musi także występować bezpośrednio do BGK z wnioskiem o udzielenie gwarancji. Wszystkie czynności z tym związane leżą po stronie banku.

— Przedsiębiorca może uzyskać kredyt z gwarancją de minimis w jednym miejscu, składając wniosek w oddziale banku, w którym ubiega się o kredyt — wyjaśnia Dariusz Daniluk. A do wyboru jest aż 15 instytucji finansowych.

— Na początku programu kredyty obrotowe z gwarancją de minimis oferowało tylko 5 banków, ale już po starcie gwarancji de minimis umowę z BGK podpisały kolejne banki, zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze — mówi Dariusz Daniluk.

O finansowanie ze wsparciem BGK można ubiegać się w ponad 9 tys. placówek bankowych w całej Polsce, co stanowi około 80 proc. wszystkich oddziałów w kraju.

Pierwsze sukcesy

Rządowy program Portfelowa Linia Gwarancyjna (PLG) de minimis wystartował 4 marca, a już cieszy się dużym powodzeniem. Pierwszego kredytu obrotowego objętego gwarancją udzielono zaledwie 11 dni później producentowi elementów drewnianych Do 21 maja ze wsparcia BGK skorzystało około 3 tys. właścicieli firm. Łączna wartość udzielonych gwarancji wyniosła około 610 mln zł, co pozwoliło przedsiębiorcom uzyskać kredyty obrotowe wysokości 1 mld zł. A to dopiero początek, bo program ma potrwać dwa lata. W tym czasie BGK może udzielić gwarancji do 30 mld zł, co z kolei pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych wysokości 50 mld zł. Dużego zainteresowania spodziewa się sam Dariusz Daniluk.

— Biorąc pod uwagę dotychczasowe bardzo dobre rezultaty, szacujemy, że sprzedaż gwarancji w pierwszym roku obowiązywania programu przekroczy 5 mld zł, jaka uwzględniana była na etapie przygotowywania przepisów wdrażających program gwarancji de minimis. Można oczekiwać, że jeszcze w tym roku z rządowego programu skorzysta nawet około 29 tys. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw — przewiduje Dariusz Daniluk.

Dokąd po kredyt z gwarancją

PKO Bank Polski

BRE Bank (w tym mBank i Multibank)

ING Bank Śląski

Banki Spółdzielcze i Bank BPS

Banki Spółdzielcze i SGB-Bank

BOŚ Bank

Raiffeisen Bank Polska

Getin Noble Bank

Idea Bank

Toyota Bank Polska

Bank Zachodni WBK

Krakowski Bank Spółdzielczy

Alior Bank

Bank Pekao

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane