BGŻ zaoferuje własne fundusze

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 17-04-2014, 00:00

Bank nie zadowala się już dystrybucją produktów krajowych TFI. Zaoferuje swoje fundusze, którymi zarządzać będzie Ipopema.

Każdy ma fundusze, mam i ja — tak można podsumować obecny trend na krajowym rynku TFI. Moda na inwestowanie w jednostki uczestnictwa wśród Polaków zdaje się dopiero rozkręcać, a zarządzanie portfelami to całkiem intratny biznes. Nie dziwi więc, że każdy chciałby choć kawałek tego smacznego tortu ugryźć.

Dziś przyszedł czas na BGŻ, który w połowie maja zaoferuje własne fundusze. W zarządzaniu pomoże mu Ipopema TFI. W parasolu znajdą się klasyczne benchmarkowe produkty: konserwatywny, stabilny, zrównoważony i dynamiczny, które nie będą inwestować bezpośrednio na rynku akcji czy obligacji. Zrobią to za pośrednictwem jednostek innych funduszy.

Grzegorz Zajączkowski, specjalista ds. funduszy inwestycyjnych biura maklerskiego BGŻ, przekonuje, że dzięki inwestycji w wyselekcjonowane jednostki uczestnictwa innych funduszy klient otrzyma dobrze zdywersyfikowany portfel nie tylko pod względem klasy aktywów, ale również ryzyka zarządzającego. To jednak niejedyna zaleta takiej strategii.

Drugą, bardziej odczuwalną przez klientów, jest znacząco niższa opłata za zarządzanie. W przypadku funduszu o najwyższym poziomie ryzyka wynagrodzenie za kierowanie portfelem wyniesie maksymalnie 0,9 proc. (średnia dla funduszy akcji to 4 proc.) , a konserwatywnego — do 0,4 proc. (średnia to 1 proc.). Parasol BGŻ będzie dostępny zarówno w stacjonarnych placówkach banku, jak i internetowym — BGŻOptima. Przez pierwsze 3 miesiące bank przewiduje promocję, zwalniającą z opłaty wstępnej. Potem koszty manipulacyjne nie będą odstawać od standardów rynkowych. Inwestycje w fundusz można rozpocząć od 100 zł.

Do wynajęcia

Dla Ipopema TFI zarządzanie portfelami na zlecenie zewnętrznego podmiotu to nie pierwszyzna. Taką usługę świadczy już dla Alior Banku, ale ten kupił niedawno Money Makers i stara się teraz u nadzorcy o licencję na TFI. Gdy ją dostanie, będzie swoimi aktywami (90 mln zł) zarządzać samodzielnie. Z usługi zarządzania funduszami (tzw. formuła „white label”) korzysta także Credit Agricole. Jego partnerem jest BZ WBK TFI, który kieruje portfelami wielkości prawie 1 mld zł. Skarbiec TFI stworzył fundusz parasolowy na zlecenie Fortis Securities — spółki będącej własnością Fortis Banku. Ten jednak szybko postarał się o licencję, stworzył własne TFI i przejął produkty z rąk Skarbca, w międzyczasie zmieniając nazwę na BNP Paribas. Fundusze w formule „white label” zaoferował również Deutsche Bank wspólnie z Opera TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu