BH: inflacja w maju może spaść poniżej 2 proc.

Marek Druś
opublikowano: 06-06-2002, 18:29

Kolejna sensacja! Po spadku o 0,3% w pierwszej połowie miesiąca, ceny żywności obniżyły się aż o 1% w drugiej połowie maja i były jednocześnie o 1,3% niższe niż przed miesiącem, informują w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Z opublikowanego raportu wynika, że najbardziej potaniały warzywa (aż o 10,8%), mięso (o 0,4%) oraz artykuły mleczne, których udział w cenach żywności ogółem stanowi około 50%. W związku z tak silnym spadkiem cen żywności, wobec ich wzrostu aż o 1,7% w ubiegłym roku dokonaliśmy kolejnej rewizji prognozy inflacji do poziomu 1,8-1,9% z 2,2% wcześniej.

Ministerstwo Finansów wydaje się nieco mniej optymistyczne i zrewidowało prognozy do 2%. Zdaniem przedstawiciela MF, inflacja pozostanie niska również w najbliższych miesiącach a na koniec roku nie przekroczy 3%. Przypomnijmy, ze tegoroczny cel inflacyjny to 5% +/-1%. Zatem, jeśli nasze prognozy się potwierdzą (GUS opublikuje ostateczne dane 17 czerwca), będzie to kolejny argument za obniżką stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu (25-26 czerwca). Oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe o 50 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: inflacja w maju może spaść poniżej 2 proc.